Najpopularniejsze i najładniejsze rośliny wieloletnie do ogrodu

Najpopularniejsze i najładniejsze rośliny wieloletnie do ogrodu

Nawet w najmniejszym ogródku można wygospodarować trochę miejsca na wieloletnie rośliny ozdobne i cieszyć się nimi od pierwszych dni wiosny aż do smutnego końca sezonu. Wybór gatunków i odmian pozostaje w dużej mierze kwestią osobistych upodobań, ale nie da ukryć, że są takie, za którymi przepadają wszyscy bez wyjątku. Wiele z nich to byliny, które raz posadzone, mogą pozostawać w tym samym miejscu przez wiele lat, nic a nic nie tracąc na urodzie.

Byliny są łatwe w uprawie

Jeżeli marzy Ci się ogród cały w kwiatach, nie zapomnij o bylinach. Byliny są roślinami mało kłopotliwymi w uprawie i nadają się do każdego ogródka. Nie trzeba ich co roku wysiewać, a niektóre z nich mogą pozostawać na jednym miejscu nawet przez 10 lat. Choć nie przepadają za chwastami, to jednak żadne zielsko ich nie zagłuszy. Są też w większości całkowicie zimotrwałe, więc nie będą wymagały okrywania na zimę.

Jak widać, byliny są idealnymi roślinami dla początkujących i dla leniwych. Często też te najpiękniejsze są najmniej wymagające. Poniżej 3, wybrane z długiej listy, najpopularniejsze i najładniejsze rośliny wieloletnie do ogrodu.

Najpiękniejsze rośliny wieloletnie, które są też łatwe w uprawie

Piwonia

Kiedy wiosna rozgości się już na dobre, zakwitają piwonie, nazywane też peoniami. Te zjawiskowe rośliny należą do najpiękniejszych i zarazem najokazalszych bylin ogrodowych — osiągają wysokość 60 – 100 cm i silnie rozrastają się na boki. Trzeba pamiętać, że nie cierpią przesadzania i gdy już polubią nowe miejsce, lepiej ich nie ruszać. W polskich ogrodach najczęściej uprawia się piwonię chińską, która kwitnie na biało, kremowo, różowo, czerwono i karminowo.

W jednym miejscu piwonia może pozostawać do 10 lat! Przed posadzeniem nowej karpy stanowisko należy przekopać na głębokość dwóch szpadli i wzbogacić próchnicą. Piwonia przepada za kompostem i przefermentowanym obornikiem, którymi raz do roku ściółkuje się glebę wokół rośliny. Stanowisko powinno być słoneczne, ale gleba musi być stale wilgotna, szczególnie w okresie wiązania pąków kwiatowych. Piwonię w swoim ogródku chce mieć każdy, ale wielu onieśmiela jej egzotyczna uroda. Nic bardziej mylnego, bo piwonia jest łatwa w uprawie i ma bardzo umiarkowane wymagania.

Floks wiechowaty

Floksy należą do ulubionych kwiatów pełni lata i zaliczają się do tzw. żelaznego repertuaru. Czy może to kogokolwiek dziwić, jeżeli wziąć pod uwagę obfitość i długi czas kwitnienia, a także bogactwo barw, jakimi mienią się okazałe kwiatostany? Od białego przez bladoróżowy i mocny róż aż do fioletu i karminu — do tego w wielu odcieniach — trudno to wszystko policzyć! W ciepłe letnie popołudnia floksy wydzielają delikatny, ale dobrze wyczuwalny zapach miodowej słodyczy, a wokół ich okazałych kwiatów uwijają się roje cudnych motyli i zapracowanych owadów.

Uprawa floksów jest łatwa, trzeba tylko pamiętać, że wymagają żyznej ziemi i dużo wilgoci w podłożu. Można je sadzić grupami wzdłuż ścieżek i płotów, a także komponować z nich rabaty bylinowe. Najlepiej rozmnażać je na wiosnę poprzez podział karp. Przyjmują się łatwo i w dobrych warunkach są długowieczne.

Róża

Uroda róży nikogo nie pozostawia obojętnym. Pod jej uprawę nadaje się większość gleb w naszych ogrodach, a zabiegi pielęgnacyjne sprowadzają się do okrywania na zimę, wiosennego cięcia, które jest łatwe, zasilania nawozem i podlewania w czasie suszy. Gatunków róż jest dużo: róże wielkokwiatowe uprawia się na kwiat cięty, a róże wielokwiatowe pięknie ozdobią kwietnik i świetnie nadają się na bukiety.

Osobne grupy stanowią róże parkowe, pnące, miniaturowe i płożące. Wszystkie są piękne i niezawodne w kwitnieniu. Widok zakwitającej róży zachwyca, dlatego też nazwano ją Królową Ogrodów — z miejsca wiadomo, o kogo chodzi.

Nasiona kwiatów wieloletnich kupisz na sklepogrodniczy.online.

Related posts

Leave a Comment