W trakcie urządzania sypialni kluczowe znaczenie ma dobór odpowiedniego łóżka. Powinna to być koniecznie, konstrukcja wystarczająco wytrzymała, atrakcyjna wizualnie oraz pasująca do ogólnego wystroju wnętrza. Biorąc pod uwagę wymienione czynniki, zdecydowanie najlepiej sprawdzają się łóżka wykonane z naturalnego drewna. Na rynku znajdziemy modele zróżnicowane pod względem materiału, designu, kolorystyki, a także budowy.
Duża uniwersalność i ekologiczny charakter
Łóżka drewniane to prawdziwe meble z duszą, które wnoszą do sypialni atmosferę spokoju i harmonii. Jedną z ich podstawowych zalet jest całkiem spora uniwersalność, objawiająca się tym, że dobrze wkomponowują się w pomieszczenia zaaranżowane zarówno w stylu klasycznym i skandynawskim, jak i minimalistycznym czy kolonialnym. W tym ostatnim przypadku warto postawić na model masywny i ozdobiony specyficznymi, dalekowschodnimi rzeźbieniami wykonanymi ręcznie.
Drugim kluczowym atutem omawianych konstrukcji jest z pewnością ich ekologiczny charakter. Drewno jest bowiem surowcem w pełni naturalnym, pozyskanym wprost z przyrody. Wykazuje ono właściwości antyalergiczne, nie przyciąga kurzu ani szkodliwych roztoczy, jest bardzo przyjemne w dotyku i wprowadza do przestrzeni relaksującą energię, która zapewnia komfortowy, a przede wszystkim zdrowy sen.
Gwarancja wysokiej funkcjonalności oraz estetyki
Łóżka z drewna dostępne na rynku różnią się budową i zastosowanymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Warto podkreślić, że wiele modeli służy nie tylko stricte do wypoczynku, ale posiada również dodatkowe funkcje.
Doskonałym przykładem są choćby konstrukcje wyposażone w wysuwaną szufladę, która pozwala na wygodne przechowywanie pościeli, ubrań czy zabawek dziecięcych. Niektóre egzemplarze dają natomiast możliwość łatwego składania, dzięki czemu w ciągu dnia pełnią funkcję kanapy lub sofy.
Na uwagę zasługuje ponadto fakt, że łóżka drewniane na ogół charakteryzują się wysoką estetyką wykonania, wzbogacając tym samym wystrój danego pomieszczenia. Najkorzystniej prezentują się wersje wykonane z dębu, buku, olchy, modrzewia i gatunków egzotycznych, takich jak np. palisander, akacja indyjska, mahoń oraz heban. Nieco mniej okazałe są zaś łóżka sosnowe i świerkowe.
Wieloletnie użytkowanie to ogromna korzyść
Niezwykle istotną zaletą łóżek drewnianych jest ich duża wytrzymałość. W odróżnieniu od tworzyw syntetycznych naturalne drewno jest wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne i stosunkowo elastyczne, a ponadto nieustannie pracuje, dostosowując się do aktualnych warunków klimatycznych panujących w sypialni (wilgotność, temperatura itp.). W ten sposób jest w stanie bez problemu przetrwać wiele lat, dojrzewając i nabierając szlachetności wraz z upływem czasu.
Dodajmy, że regularna pielęgnacja oraz stosowanie preparatów o działaniu impregnującym w jeszcze większym stopniu wydłuża żywotność tych konstrukcji. Niekiedy nawet zdarza się, że wytrzymują kilka wieków, dlatego warto potraktować zakup łóżka z drewna jako swoistą inwestycję na przyszłość.