Miejsce jak z bajki – urządzamy ogród marzeń!

Miejsce jak z bajki – urządzamy ogród marzeń!

Bujna zieleń czy może krótko przystrzyżony trawnik? Wysokie drzewa czy niskie krzaki? Rabatki kwiatów czy kącik warzywno-owocowy? To tylko niektóre z pytań, na jakie musi sobie odpowiedzieć każdy rozpoczynający przygodę z ogrodem. Warto pamiętać również o miejscu do przechowywania sprzętu, a także – a może przede wszystkim – kąciku do wypoczynku!

Planowanie przestrzeni

Planowanie przestrzeni ogrodu nie należy do łatwych zadań. Jeśli nie czujemy się na siłach, zawsze można skorzystać z usług profesjonalnego architekta krajobrazu, który pomoże w projekcie ogrodu ściśle według naszych wytycznych, ale i podpowie co nieco w wielu kwestiach. Jeśli jednak mamy czas i możliwości, takie samodzielne planowanie zielonego zakątka może sprawić wiele przyjemności i satysfakcji. Dobrze jest się posiłkować magazynami ogrodniczymi i poradami, jakie znaleźć można w telewizji czy Internecie. Gromadząc wszystko, co nam się podoba, znacznie ułatwimy sobie późniejszą pracę. Warto zapisywać pomysły i inspiracje. Osobną kwestią jest roślinność, ale pamiętajmy również o ewentualnej zabudowie. Niezwykle ważną rolę pełnią tutaj altany ogrodowe.

Altana – must have każdego wygodnego ogrodu!

Porządna altana to absolutny must have każdego ogrodu. To ona bowiem stanowić będzie serce całego projektu – w niej będziemy spędzać czas i delektować się relaksem na świeżym powietrzu. Dlatego też warto zastanowić się, czy do naszej kompozycji bardziej pasuje klasyczna, drewniana konstrukcja czy może nowoczesna, przeszklona. Warto zauważyć, że ostatnio dużą popularnością cieszą się również takie pomieszczenia funkcjonalne, jak domki grillowe czy specjalne sauny drewniane bądź szklane. Najpopularniejsze jednak wciąż pozostają tradycyjne altany otwarte, w których co prawda nie skryjemy się przed chłodem późniejszych miesięcy, ale za to wiosenne ciepłe wieczory i gorące letnie noce będzie nam znakomicie służyła jako miejsce do suplementacji najważniejszej witaminy – nature pill, czyli pigułki przyrody i natury. Warto przyjrzeć się konkretnym modelom i wybrać ten, który najbardziej pasuje do naszego wymarzonego ogrodu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przy projektowaniu ogrodu warto zadbać o to, aby roślinność wzajemnie nie rywalizowała o warunki i miejsce, a jednocześnie pięknie wyglądała w różnych kompozycjach. Znakomicie sprawdzają się pnące rośliny wokół budynków, przy altanach ogrodowych mogą to być jadalne winogrona albo ładny, chociaż dość agresywny bluszcz. Warto pomyśleć również o miejscu, gdzie będzie można składować narzędzia potrzebne do utrzymania i pielęgnacji. Może to być domek albo garaż. Warto, by i on komponował się z całością. Co jednak najważniejsze – bawmy się! Ogród naszych marzeń ma być miejscem, w którym będziemy odpoczywać i spędzać miło czas.

Related posts

Leave a Comment