Jak zasadzić drzewka i krzaczki owocowe? Poznajcie top 5 niezbędnych rad

Jak zasadzić drzewka i krzaczki owocowe Poznajcie top 5 niezbędnych rad

Ogród jest naszą wizytówką i niejako przedłużeniem domu. Warto, aby był stylowy, ale też piękny. A to oznacza, że nie może w nim zabraknąć drzewek i krzewów owocowych. Jednak jak się okazuje ich sadzenie wcale nie jest takie łatwe. Trzeba tutaj przestrzegać kilku zasad, ale też dat. Dziś przedstawimy Wam top 5 rad, które niewątpliwie Wam się przydadzą.

Top 1: Kalendarz ogrodnika, czyli kiedy należy sadzić drzewka i krzewy owocowe

Większość drzewek i krzewów owocowych należy sadzić w okresie jesiennym. W tym przypadku dogodnymi miesiącami są październik oraz listopad. Pamiętajcie, aby to robić przed pojawieniem się pierwszych przymrozków. Sadzenie jesienią niweluje ryzyko wystąpienia suszy, a przy tym w głębokich warstwach ziemi jest dobra wilgotność. Jeszcze przed nadejściem zimy rośliny mogą dobrze się przyjąć, a przy tym zregenerować system korzeniowy. Są oczywiście drzewka, które lepiej zasadzić wiosną, a więc w miesiącach takich jak marzec i kwiecień najlepiej sadzić nektaryny, morele czy brzoskwinie. Cały sezon można sadzić rośliny sprzedawane w pojemnikach. Mają one silny system korzeniowy, co oznacza, że możecie je sadzić od marca do listopada.

Top 2: Jak wybrać dobre sadzonki krzewów i drzew owocowych?

Na to czy przyjmie się roślina ma wpływ wiele czynników, choćby temperatura, gleba czy nawożenie, ale też podlewanie. Jeżeli jesienią panuje wysoka temperatura, to nie zapomnijcie o nawadnianiu i tutaj przyda się zraszacz do ogrodu. Skoro o tym już wspomnieliśmy, to czas dowiedzieć się, jak poznać zdrowe sadzonki krzewów i drzew owocowych. Musicie zwracać szczególną uwagę na kształt korzeni, gałęzi czy pędów. Najlepiej wybierać rośliny młode, gdyż to one najlepiej się przyjmują. Najlepiej oglądać rośliny pod kątem nie tylko uszkodzeń, ale też obecności szkodników. Zatem należy obejrzeć rośliny od góry i dołu i sprawdzić, czy przypadkiem korzenie nie są przeschnięte. Krzewy czy drzewka powinny mieć co najmniej 4 korzenie.

Top 3: Jak sadzić krzewy i drzewka ogrodowe?

Pamiętajcie, że ważny jest też sam sposób sadzenia. Otóż krzewy i drzewa owocowe sadzimy zawsze w rzędach. Trzeba jednak uważać, aby nie sadzić ich zbyt blisko siebie, gdyż wtedy walczą one o dostęp do światła czy pożywienia. Duże drzewa owocowe należy sadzić w odległości co 4 metry. Średnie drzewa owocowe należy sadzić co 3 metry. Jeszcze inaczej sytuacja wygląda w przypadku małych drzewek i krzewów. W tym przypadku należy zachować odległość 2 metrów.

Top 4: W jakich miejscach sadzić krzewy i drzewka?

Wszystkie krzewy i drzewka najlepiej czują się w nasłonecznionych miejscach. Dobrze jeżeli w sąsiedztwie krzewów i drzewek znajduje się żywopłot, gdyż stanowi on dla nich ochronę przed podmuchami wiatru. Ponadto, choć rośliny dobrze czują się w miejscu nasłonecznionym, to w przypadku susz czy wysokich temperatur należy je podlewać. Ale nie można robić tego zbyt intensywnie, dlatego też warto sięgnąć po zraszacze ogrodowe.

Top 5: Jak sadzić drzewa i krzewy owocowe?

Oczywiście na początek należy przygotować glebę, a to oznacza, że trzeba ją przekopać i usunąć wszystkie chwasty, kamienie czy gałęzie. Należy zasilić ją dobrym nawozem odżywczym. Można tutaj zastosować nawóz ze skorupek jaj czy też na bazie gnojówki albo przygotowanego kompostu. Większość roślin typu krzewy i drzewka owocowe preferuje glebę piaszczysto-gliniastą, a więc z dużą zawartością próchnicy. Jeżeli gleba będzie zbyt ciężka, to tlen oraz woda czy inne składniki odżywcze nie mają szans na dotarcie do warstwy korzeniowej. Jeżeli zaś gleba będzie zbyt lekka, to rośliny mogą przegnić czy przemarznąć, będą też narażone na choroby. Nie zapomnijcie porządnie spulchnić gleby. Do tego celu przyda się np. glebogryzarka. Jeżeli Wasza gleba jest za mało kwaśna, należy wymieszać ją z torfem, przyda się też igliwie. Przed posadzeniem trzeba szczególnie dbać o rośliny, a szczególnie te, które mają odkryty system korzeniowy. Musicie je podlewać, aby nie doszło do przeschnięcia. Pamiętajcie, że możecie wyłożyć podłoże korą drzewną sosnową. W ten sposób możecie zapobiec nadmiernemu parowaniu wody.

Related posts

Leave a Comment