Drzwi balkonowe otwiera się przez cały rok. Latem lubimy przebywać na balkonie, pić kawę i rozmawiać. W zimie otwieramy drzwi balkonowe tylko w sytuacji absolutnej konieczność, np.: przewietrzenia mieszkania. Podobnie jak inne okna i drzwi w domu, wejście na balkon należy kontrolować i sprawdzać ich szczelność.
Sytuacje, w których konieczna jest regulacja drzwi balkonowych
Wszystkie przedmioty zużywają się po dłuższym okresie użytkowania. Trudno oczekiwać, że drzwi balkonowe będą idealnie szczelne przez dwadzieścia lat. Eksperci budowlani zalecają systematyczne kontrolowanie drzwi balkonowych. Pierwszą okazją do regulacji drzwi balkonowych jest upływ jednego roku do dnia montażu. Jest to związane z opadaniem skrzydła które, choć jest zjawiskiem normalnym, to ma negatywny wpływ na szczelność wejścia balkonowego.
Regulację drzwi balkonowych należy wykonać także w sytuacji, kiedy drzwi gorzej otwierają się, a podczas przekręcania klamki napotykamy na opór. Kolejnymi powodami do regulacji drzwi balkonowych są nieszczelności i skrzypienie. Dobrym pomysłem jest wyregulowanie drzwi wejściowych na balkon tak, aby były mocniej dociśnięte do ramy. Latem można nacisk zmniejszyć.
Narzędzia do regulacji drzwi balkonowych
Wyregulowanie drzwi wejściowych na balkon nie jest skomplikowane. Bez problemu można to wykonać samodzielnie bez wzywania fachowca. Potrzebne będą następujące narzędzia: odpowiedni klucz, na przykład V.SCH.ACP-S lub imbusowego 4 mm. Można używać specjalnych klucze zakrzywione, które ułatwiają samodzielną regulację.
Regulacja drzwi balkonowych krok po kroku
Wszelkie nieszczelności, opór w trakcie otwierania zmniejszają komfort użytkowania drzwi balkonowych. W takim przypadku konieczna jest regulacja drzwi balkonowych. Pierwszą czynnością jest delikatne podniesienie skrzydła i ustawienie ich w pozycji uchylnej. Należy zdjąć osłonkę dolnego zawiasu, pod którą znajduje się śruba regulacyjna. Dokręcenie śruby powoduje podniesienie skrzydła drzwiowego. Regulacja dolnej śruby powoduje zmianę pozycji drzwi na lewo lub prawo. Następną czynnością jest wyregulowanie zawiasów górnych.
Prawidłowa pozycja zawiasów górnych pozwala na uzyskanie odpowiedniej pozycji skrzydła po przekątnej. Aby zmienić docisk skrzydła drzwi do ramy, należy wyregulować kucia poprzez przykręcenie rolek ryglujących bliżej uszczelki. Poprawia to szczelność drzwi. Po zakończeniu prac regulacyjnych należy sprawdzić poprawność działania wejścia balkonowego. Jeżeli jeszcze jest coś nie tak, to należy powtórzyć regulację. Po zakończeniu prac powinno się sprawdzić stan uszczelek i posmarować ruchome elementy.
Kiedy należy przeprowadzić regulację drzwi balkonowych uchylnych?
Regulacja drzwi balkonowych poprawia nie tylko ich stan, ale także komfort mieszkania. Wszelkie nieszczelności w otworach okien wychładzają pomieszczenia, co jest szczególnie niewskazane w okresie zimowym. Regulacja drzwi balkonowych dwa razy w roku: wiosną i zimą ma duży wpływ na wentylację w mieszkaniu. Systematyczną kontrolę drzwi wejściowych na balkon rekomendują producenci okien balkonowych.
Drzwi balkonowe mają w naszym domu dość ważną funkcję. Powinny jednocześnie być szczelne i chronić pomieszczenie przed obniżaniem temperatury i wpływem warunków pogodowych na nasz pokój, ale również dawać nam łatwy dostęp do balkonu. Te funkcje troszeczkę się ze sobą nie łączą, bo drzwi, które łatwo się otwierają, zazwyczaj nie stanowią wystarczającej bariery dla wilgoci, zimna i innych czynników mających negatywny wpływ na nasze wnętrze.
Dlatego bardzo istotna jest regulacja drzwi balkonowych do tego stopnia, aby jednocześnie zachowały swoją szczelność, ale też wciąż się łatwo otwierały, nie blokując nam dostępu do balkonu. Nie jest to bardzo trudne zadanie, zwłaszcza jeśli mowa tu o drzwiach balkonowych na zawiasach.
Współcześnie coraz więcej osób ma potrzebę samodzielnego majsterkowania w domu, wydaje się to całkiem zrozumiałe. Jest to bowiem sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Musimy jednak pamiętać, że nie każdy ma zadatki na złotą rączkę, więc zanim przystąpimy do jakichkolwiek działań związanych z regulacją drzwi, dobrze jest obejrzeć sobie film instruktażowy, chociażby na portalu YouTube.
Regulacja drzwi balkonowych – tylko w uzasadnionych przypadkach
Oczywiście regulacja drzwi balkonowych to nie jest coś, co musi być wykonywane regularnie, jedynie w przypadkach, gdy drzwi te opadają, co wiąże się z tym, że trudniej je otworzyć ze względu na większy opór przy naciskaniu klamki. Opadanie drzwi balkonowych nie zdarza się jednak często, ale jeśli się już wydarzy, potrzebna jest interwencja z naszej strony.
Regulację drzwi balkonowych niektórzy zalecają sezonowo. W okresie letnim zaleca się zmniejszenie docisku, aby wnętrze było nieco lepiej wentylowane. Z kolei, gdy temperatura spada na przełomie jesieni i zimy, dobrze jest zwiększyć docisk, aby nie tracić z wnętrza ciepła.
Sposoby regulacji różnych typów drzwi
Sposób regulacji zależy od tego, na jakich zawiasach są one zamontowane. Możemy wyróżnić zawiasy tradycyjne, zawiasy nowego typu oraz zawiasy 3D, choć te ostatnie nie są raczej stosowane w przypadku drzwi balkonowych.
Sposób regulacji drzwi jest też ściśle powiązany z tym, na jakich zawiasach są one zamontowane. Możemy wyróżnić zawiasy tradycyjne, zawiasy nowego typu oraz zawiasy 3D, choć te ostatnie nie są raczej stosowane w przypadku drzwi balkonowych. Warto pamiętać, że każdy typ drzwi reguluje się troszkę inaczej.
Regulację drzwi balkonowych plastikowych lub PCV na zawiasach nowego typu powinniśmy zacząć od ustawienia ich w pozycji uchylnej. Następnie musimy zdjąć osłonkę z dolnego zawiasu, tam znajdziemy tak zwaną śrubę regulacyjną, którą trzeba dokręcić. Dzięki temu podniesiemy skrzydło drzwiowe. Do tego celu będziemy potrzebować śrubokręta oraz klucza imbusa.
Regulacja „na oko” ? …
Oczywiście nie regulujemy drzwi balkonowych „na oko”. Musimy na bieżąco sprawdzać, czy damy rady drzwi z łatwością otworzyć i czy możemy je bez problemu uchylić. Jeśli tak, możemy przejść do regulacji na górnym zawiasie, dzięki temu upłynnimy działanie drzwi, nie będą się one zacinać przy uchylaniu. Ponownie musimy dokręcić śrubę regulacyjną, tym razem górną. Warto również posprawdzać, czy drzwi chodzą tak jak należy.
Regulacja drzwi balkonowych drewnianych jest ważna przede wszystkim w okresie wzrostu wilgotności powietrza oraz latem, gdy jego cyrkulacja jest słaba. Polega na wykrećeniu bądź wkręceniu ich w ościeżnicę. Zazwyczaj przeprowadza się to za pomocą podkładek dystansowych.
Regulacja drzwi balkonowych jest przedstawiona na rozmaitych filmikach w serwisie YouTube. Znajdują się tam również porady, jakich narzędzi najlepiej do tego celu użyć i kiedy najlepiej się za to zabrać.
Regulacja drzwi balkonowych – przestrzegajmy zasad!
Samodzielna regulacja drzwi balkonowych i ich okuć Winkhaus, Drutex lub Rehau powinna zostać przeprowadzona dokładnie tak, jak zaleca to producent. Intstrukcje poprawnej regulacji można znaleźć na oficjalnych stronach internetowych tych firm. Do regulacji wszystkich typów drzwi potrzebne są takie same narzędzia: klucz imbusowy (o różnych wymiarach), śrubokręt, klucz płaski oraz folię do zabezpieczenia podłogi.
Osobną kwestią jest regulacja drzwi balkonowych uchylnych. Takie drzwi zazwyczaj nie potrzebują regulacji, ponieważ w ich przypadku nie występuje raczej zjawisko obwieszania lub opadania.
Po każdej regulacji drzwi dobrze jest nasmarować zawiasy odpowiednim do tego preparatem np. olejem silikonowym.
Usługa regulacji drzwi balkonowych
Nie każdy jednak lubi być majsterkowiczem. Dla osób, które nie mają czasu lub ochoty samodzielnie regulować swoich drzwi, polecić można skorzystanie z usług fachowców, którzy wyregulują drzwi prawidłowo niezależnie od materiału, z jakiego zostały wykonane i rodzaju zawiasów, na których są zamontowane.
Jest to opcja bardzo bezpieczna i atrakcyjna. Cena regulacji jest oczywiście zależna od wielu czynników – od rodzaju skrzydeł, stopnia skomplikowania i rodzaju regulacji. Jeśli jednak nigdy nie robiliśmy tego sami i nie mamy w tym żadnego doświadczenia, warto zamówić sobie taką usługę, chociażby po to, aby podpatrzeć, jak robią to profesjonaliści.
Dzięki temu będziemy mogli powtórzyć to w przyszłości sami lub, jeśli nadal nie będziemy przekonani do samodzielnego regulowania drzwi, będziemy mieć zaufanych fachowców, którzy zadbają o szczelność naszych drzwi.
Świetny poradnik. Dzięki wielkie. Był ostatnio u mnie ten gość, który zajmuje się regulacją drzwi, ale mam wrażenie że zrobił jeszcze gorzej. Teraz drzwi balkonowe ledwo się zamykają. Koszmar. Muszę chyba sam nauczyć się regulacji…