Kiedy przycinać świerki?

Kiedy przycinać świerki

Popularność świerków w ogrodach rośnie. Są to drzewa wiecznie zielone, które pięknie prezentują się przez cały rok i ładnie komponują się z innymi roślinami. Doskonale nadają się do mniejszych działek i jako dekoracja dla większej posesji. Sadzenie i pielęgnacja drzew jest działaniem proekologicznym, do którego namawiają samorządy i organizacje pozarządowe. W niektórych miastach samorządy lub aktywiści ekologiczni rozdają sadzonki iglaków i namawiają do sadzenia w ogrodzie lub na posesji. O świerki i inne iglaki należy właściwie dbać i co jakiś czas przecinać.

Różne gatunki świerków

Świerki przywołują dwa skojarzenia:  z górami i świętami Bożego Narodzenia. Myślimy o tym drzewie w kategoriach choinki – udekorowanego drzewka, wprowadzającego do domu świąteczny nastrój i wywołującego radość u najmłodszych.  Istnieje kilka gatunków ozdobnych świerka: srebrny, serbski, biały, kłujący, czy kaukaski. Wymienione gatunki świetnie nadają się do uprawy w ogrodzie.  Świerki można przesadzać nawet jako dorosłe drzewa. Rzadko zdarza się, aby sadzonki nie przyjęły się, zwłaszcza jeżeli pochodzą ze sprawdzonej uprawy.

Idealne warunki dla świerków

Świerki nie są specjalnie wymagające. Drzewko posadzone w październiku ukorzeni się przed zimą. Naturalnym  środowiskiem świerka są gleby górskie, które nie są żyzne. Świerki mogą być sadzone piaszczysto-gliniastych podłożach.  Przed sadzeniem świerków glebę należy dobrze nawodnić. Bardzo ważne jest przycinanie świerków w określonym czasie.

Przycinanie świerków

Przycinanie (formowanie) świerków to najważniejszy zabieg, który musi być wykonany, aby drzewo pięknie rosło i zachwycało swoją urodą. Większość odmian świerka rozwija się bardzo szybko. Przycinanie świerków sprawia, że roślina  jest pięknie ubarwiona i ślicznie wygląda. Najlepszym czasem na wykonanie tego zabiegu jest wiosna – czas, zanim rozpocznie się wegetacja. Należy usunąć chore pędy i młode przyrosty oraz pędy zachodzące na sąsiadujące rośliny. Przycinanie świerków może odbywać się nawet trzy razy w roku: wczesną i późną wiosną. Należy zachować ostrożność w przycinaniu świerków, ponieważ nadmiernie przycinane drzewa chorują. Jeżeli pojawią się mszyce, to należy usunąć wszystkie zaatakowane pędy i je zutylizować.

Przycinanie i formowanie dużego drzewa

Duże okazy należy przycinać wczesną wiosną, ponieważ wtedy najłatwiej tworzy się kształty, np.: trapezu, dzięki któremu gałązki rosnące nisko nad ziemią zyskują dobre nasłonecznienie. Dzięki wczesnowiosennemu cięciu duże świerki mogą zagęścić się i stworzyć piękny żywopłot.  Drugie cięcie należy wykonać na przełomie maja i czerwca i skrócić je o 1/3 rocznego przyrostu. Iglaków można przycinać jedynie do końca sierpnia. Późniejsze przycinanie świerka może zmniejszyć odporność na zimowe mrozy.

Nie wolno dopuścić do sytuacji, aby świerk miał więcej niż jeden wierzchołek, ponieważ w czasie mrozów takie drzewko może się złamać  W miejscu złamania świerk jest bardziej narażony na przymarzanie.  Świerki znakomicie znoszą przycinanie.

Related posts

One Thought to “Kiedy przycinać świerki?”

  1. Elizka Beata ogrodniczka

    Piękne zdjęcie! :)ale mój świerk w ogródku wygląda nieco inaczej 🙂 jest mały i jakiś taki biedny. Właśnie szukałam porad kiedy powinno się go przycinać. Możliwe że tego wymaga już.

Leave a Comment