Czy można samemu położyć wełnę izolacyjną?

Czy można samemu położyć wełnę izolacyjną

Wełna mineralna to najpopularniejszy materiał służący do termoizolacji, a przy okazji izolacji akustycznej budynków. Właściciele domów jednorodzinnych zazwyczaj decydują się na wynajęcie ekipy, która zajmie się jej ułożeniem. Czy to zadanie można wykonać samodzielnie? Na co w takim przypadku uważać?

Samodzielne ocieplanie wełną mineralną

Wełna izolacyjna służąca do ocieplania budynków jest powszechnie dostępna na rynku, a ułożenie jej samodzielnie to okazja do oszczędności. Zadanie z pewnością wymaga zacięcia technicznego, ale zwłaszcza w przypadku stropów i dachów skośnych jest możliwe do wykonania samodzielnie. Jeśli zaś chodzi o termoizolację murów, jest to raczej zadanie dla większej ekipy ze względu na ich dużą powierzchnię. Błędy w trakcie realizacji inwestycji poskutkują jej ograniczoną trwałością, ale również skutecznością – istnieje zagrożenie powstawania mostków termicznych, jeśli warstwa izolacji nie będzie szczelna.

Wybór odpowiednich materiałów ociepleniowych

Przystępując do zadania samodzielnie warto wybrać odpowiednią wełnę mineralną. Dobry materiał izolacyjny cechuje się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła na poziomie niewiele przekraczającym wartość λD = 0,03 W/mK. To obok odpowiedniego doboru grubości warstwy izolacji podstawa udanej inwestycji. W przypadku samodzielnego montażu należy wybrać produkt, który cechuje poza tym wysoka ergonomia. Wełna izolacyjna proponowana przez Knauf Insulation posiada specjalne oznaczenia ułatwiające cięcie materiału, a skompresowane opakowania pomagają w transporcie i składowaniu.

Błędy, których należy unikać

Układając warstwę izolacji na ścianach zewnętrznych warto mieć na uwadze pogodę. Mury muszą pozostawać suche w trakcie prowadzenia większości prac mokrych. Duże znaczenie ma dokładne ich oczyszczenie, jak również dobór zalecanego przez producenta kleju. Układając wełnę izolacyjną na dachu skośnym najlepiej postawić na dwie warstwy ocieplenia – pierwsza będzie spoczywać pomiędzy krokwiami, druga na specjalnym rusztowaniu. Poprzeczne ułożenie obu warstw pozwoli uniknąć powstawania mostków termicznych. Przed przystąpieniem do samodzielnej pracy należy zaopatrzyć się w zestaw niezbędnych narzędzi, a także kapitał wiedzy konieczny do przeprowadzenia inwestycji w fachowy sposób.

Related posts

Leave a Comment