Jesień nie jest chyba lubioną porą roku żadnego z nas, a już szczególnie budowlańców, wszak pogoda wtedy potrafi zaskakiwać i raz jest słońce, a raz deszcz, co z kolei przekłada się na fakt, że nie każda praca budowlana może być wtedy wykonana. Zatem, które prace można, a których należy unikać jesienią?
Zadbaj o zadaszenie domu
Coraz więcej osób decyduje się na budowę domu, no może nie budują go sami, bo tym zajmują się specjaliści, ale rzeczywiście jest to lepsza opcja niż choćby zakup domu od dewelopera, który często winduje ceny, nie wspominając już, że wielu jest nieuczciwych. Jednak budując dom w systemie gospodarczym trzeba pamiętać, aby poszczególne etapy budowy były zamknięte w odpowiednim czasie, owszem jeżeli traficie na dobrą firmę budowlaną, to oni o to zadbają. Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy jedna firma wykonuje mury, a druga np. dach. I tak właśnie przechodzimy do meritum, otóż prac takich jak budowanie i wznoszeniu murów nie należy wykonywać zimą, jednak jesienią jak najbardziej. Przy czym trzeba pamiętać i to będzie akurat najtrudniejsze, że zaraz po wzniesieniu murów dom musi zostać zadaszony. Inaczej może dojść do zalania i zamoczenia murów od wewnątrz, a tego chce się uniknąć, bo osuszanie to oczywiście dodatkowe koszty. Zatem najlepiej dom zadaszyć jeszcze przed sezonem jesiennym albo też wczesną jesienią.
A co z tynkami?
Tynkowanie czy ocieplanie, a także inne prace na rusztowaniach mogą być wykonywane jesienią. Oczywiście nie w każdym momencie. Pierwsza zasada to brak deszczu, owszem jeżeli będzie kropić to zazwyczaj nie będzie to stwarzało problemu. Zdecydowanie inaczej sytuacja wygląda, gdy są ulewy, wtedy też tynkowanie czy nawet ocieplanie nie powinno być wykonywane, gdyż tynk może spływać, a styropian namoknąć. Wiele firm stosuje siatki, ale nie zawsze one się sprawdzają. Ponadto praca z klejem czy tynkiem jest wymagająca i wilgoć mogłaby przerwać łączenie materiałów. To nadal nie koniec ewentualnych problemów, bo trzeba się jeszcze liczyć z tym, iż jesienią często jest ujemna temperatura szczególnie nocami, a mróz i tynk nie stanowią dobrego połączenia i rzeczywiście lepiej go uniknąć. Oczywiście niektóre firmy mogą podjąć się różnych prac, ale trzeba pamiętać, aby lepiej zaufać specjalistom niż podejmować za nich decyzję i potem żałować, wszak musicie liczyć się wtedy z większymi kosztami.
A co z szalowaniem?
Cóż kolejnym niezbędnym i wymagającym etapem budowy jest szalowanie. Do wyboru są przeróżne szalunki, ale niezależnie jaki wybierzecie, to jednak deskowanie niespecjalnie powinno być wykonywane jesienią. Tutaj znowu największym problemem jest deszcz i niska temperatura, które znacząco mogłyby utrudnić pracę, a wręcz ją zakłócić. Otóż samo wykonanie deskowania może jakoś by jeszcze przeszło, ale jeżeli pomiędzy deski naleciałaby woda, wtedy zalewanie betonem absolutnie nie mogłoby zostać wykonane. Ponadto trzeba sobie także zdawać sprawę, że beton musi wyschnąć, owszem trochę wody jest wskazane, a wręcz niezbędne, ale jednak niezbyt dużo, bo wtedy beton się nie zwiąże.
Prace w domu
O ile większości prac na zewnątrz lepiej unikać, no chyba, że temperatury są stosunkowo wysokie i mamy raczej do czynienia ze złotą polską jesienią, o tyle wiele prac wewnątrz może być wykonywanych. Ale żeby tak było musi zostać spełnionych kilka warunków. Zatem przede wszystkim budynek musi być zadaszony. Ale to nie wszystko, bo jeżeli chcecie zrobić wylewki to trzeba już mieć ogrzewanie, czyli sama instalacja musi być rozprowadzana. Dosyć problematyczne jest ocieplanie stropu, gdyż różnica temperatur z zewnątrz i wewnątrz może powodować oddzielanie się wilgoci, a przez to prowadzić do grzybów i pleśni. Zatem tutaj najlepiej poradzić się specjalistów, ale i pamiętać, aby ogrzewać dom, zatem odpowiednia temperatura musi być utrzymana, choć wcale nie musi być bardzo wysoka.
Koniecznie skorzystajcie z naszych rad, dzięki temu unikniecie wielu problemów, ale i nie narazicie się na dodatkowe koszty. Tutaj mamy dla Was jeszcze jedną radę, a więc jeżeli szukacie świetnych rusztowań, to polecamy wam firmę Delta Bud.