Domowa stolarnia. Niezbędne do pracy narzędzia

Domowa stolarnia. Niezbędne do pracy narzędzia

Każdy stolarz wie, że bez odpowiednich narzędzi nie ma możliwości na całościową obróbkę drewna, która przyniesie pożądany efekt. Bez względu na to, czy pracą z drewnem chcemy dopiero się zająć, czy też nie jest nam ta dziedzina obca, musimy w swoim miejscu pracy mieć podstawowe narzędzia, które zapewnią nam bezpieczną i przyjemną pracę. Co powinno znaleźć się w domowej stolarni?

Organizacja przestrzeni

Zanim zabierzemy się za przeorganizowanie warsztatu, musimy zorganizować przede wszystkim swobodną do poruszania się przestrzeń. Miejsce pracy powinno być posprzątane, wietrzone i dobrze oświetlone. To pozwoli nam zachować porządek i zminimalizować ryzyko wypadku podczas pracy. Warto zainwestować w meble, półki lub skrzynie, w których można przechowywać narzędzia, oraz haki, na których zawiesza się większe urządzenia. Jeżeli pracujemy z drewnem, centralnym miejscem naszej pracy powinien być stół stolarski. Sprawdźmy też, czy w naszym warsztacie jest wystarczająca ilość gniazdek elektrycznych potrzebnych do podłączenia sprzętu zasilanego na prąd.

Podstawowe narzędzia pracy

Zanim wyposażymy nasz warsztat, zastanówmy się do jakich celów będzie on nam służył, oraz jaki chcemy przeznaczyć na niego budżet. Raczej nie będziemy kupować bardzo drogich maszyn. Do domowej obróbki drewna przede wszystkim wykorzystamy kilka podstawowych i niezbędnych narzędzi do pracy rzemieślniczej, jak młotki, kombinerki, śrubokręty itp.

Piły do drewna

Piła to podstawowe narzędzie każdego stolarza, bez którego całościowa obróbka drewna będzie niemożliwa. Piły możemy podzielić w zależności od tego, czy będą one przeznaczone do cięcia drewna twardego, miękkiego, oraz na jakim poziomie wilgotności. Do najpopularniejszych rodzajów pił należą:

  • Ręczne piły: nadają się do prostych czynności warsztatowych. Możemy wyróżnić kilka jej modeli, które różnią się od siebie sposobem cięcia i materiałem, do którego są przeznaczone. Między innymi są to piły ramowe, składające się z oprawki ramowej, rękojeści i brzeszczotu, lub włośnicowe z cienkimi brzeszczotami. Tego typu narzędzia znajdziemy w ofercie sklepu JP-Tech https://jptech-maszyny.pl/reczne-pily-tarczoweNa dobrym jakościowo sprzęcie, który będzie służył nam przez lata nie warto oszczędzać!
  • Piły stołowe: to model oparty na prostej konstrukcji piły napędzanej przez silnik i umieszczonej na unieruchomionym stole. Z tego względu najczęściej używane są w domowych warsztatach. 
  • Piły taśmowe: piły taśmowe sprawdzają się przy cięciu grubego materiału. Zazwyczaj wykorzystywane są do precyzyjnego wycinania skomplikowanych kształtów.
  • Piły formatowe: to bardzo wydajne urządzenie, które w zakładach stolarskich wykorzystywane jest do cięcia poprzecznego, ukośnego i wzdłużnego. W zależności od konkretnego modelu, można je wykorzystać do cięcia materiałów drewnopodobnych.

Szlifierki do drewna

W sklepach znajdziemy ofertę pełną różnych modeli szlifierek, które różnią się od siebie konstrukcją i parametrami. Aby wybrać dla siebie odpowiednią szlifierkę do drewna, powinniśmy na początku zastanowić się, do czego dokładnie będziemy jej używać. Pośród szlifierek do drewna wyróżniamy:

  • Szlifierki taśmowe: to popularne szlifierki do drewna, które charakteryzują się wysoką wydajnością i służą do szlifowania dużych, płaskich powierzchni. 
  • Szlifierki oscylacyjne: posiadają prostokątną stopę, dzięki której możemy szlifować trudno dostępne miejsca (np. narożniki).
  • Szlifierki mimośrodowe: pozwalają na szlifowanie zarówno wypukłych, jak i wklęsłych elementów.

Wybierając szlifierkę do drewna, zwróćmy uwagę na jej moczasilanie, to, czy ma regulację prędkości i wbudowany odsysacz pyłów drewna.

Pozostałe narzędzia

Oprócz ręcznych narzędzi, pił i szlifierek, w stolarni powinny znajdować się pozostałe narzędzia pracy:

  • Wiertarki: bez nich nie wywiercimy żadnych otworów i nie stworzymy porządnych mebli. Do precyzyjnej pracy najbardziej zaleca się użycie wiertarek poziomych do długich otworów, które gwarantują stabilną i komfortową pracę. Wyróżniamy również wiertarki kątowe, które dzięki swojej konstrukcji pozwalają na wiercenie otworów blisko narożników.
  • Wyrówniarki i grubościówki: służą do wyrównywania płaskich powierzchni i zmiany grubości obrabianego materiału. Dzięki nim możemy tworzyć idealnie proste półki, blaty stołów itp.
  • Tokarki do drewna: bardziej skomplikowana maszyna, dzięki której możemy tworzyć takie przedmioty jak nogi mebli, gałki do drzwi, świeczniki, figury do szachów itp. jest tokarka do drewna. Pozwala ona na obróbkę drewna dzięki ruchowi obrotowemu.

Jeśli wiemy już, które wymienione wyżej narzędzia przydadzą nam się w pierwszej kolejności do naszego warsztatu, łatwiej będzie nam je z czasem dobierać według naszych potrzeb i rodzaju obróbki drewna.

Related posts

Leave a Comment