Zastosowanie foli kubełkowej

Zastosowanie foli kubełkowej

Zabezpieczenie fundamentów ma kluczowe znaczenie podczas budowy budynku i dla jego późniejszego użytkowania.  Dopiero co postawione fundamenty trzeba zabezpieczyć przed szkodliwymi warunkami środowiskowymi, np.: przed wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi, atakami gryzoni i glonów. Najczęściej stosowaną metodą zabezpieczenia ścian fundamentowych jest folia kubełkowa.

Czym  jest folia kubełkowa?

Nowopowstające budynki mogą ulegać  nieznacznym przemieszczeniom. Choć jest to zjawisko naturalne i raczej nie odczuwalne dla człowieka, to może być szkodliwe dla fundamentów i obniżyć okres trwałości budynku. Dlatego warto chronić fundamenty przed wszelkimi uszkodzeniami i nieszczelnościami. Folia kubełkowa doskonale nadaje się do tego celu. Inna nazwa folii kubełkowej to membrana kubełkowa. Omawiany materiał izolacyjny posiada wytłaczaną powierzchnię, na której  znajdują się na niej równomiernie osadzone kubełki. Folia kubełkowa powstaje ze wzmocnionego polietylenu HDPE, ma kolor czarny.

Znakomity materiał ochronny

Folia kubełkowa jest wiodącym na rynku materiałem ochronnym stosowany w celu wzmocnienia fundamentów. Użytkownicy i specjaliści z zakresu budownictwa zachwalają folię kubełkową i podkreślają, że ten materiał zapewnia większą odporność na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, szkodniki, ataki glonów i niskie temperatury.  Folia kubełkowa służy także do wykonania warstwy hydroizolacyjnej w ziemi jako materiał wspomagający. Charakterystyczne tłoczenia znajdujące się na tej folii sprawiają, że izolacja pionowa fundamentów szybciej się osusza. Jest to zasługa znakomitej cyrkulacji powietrza przebiegającej pomiędzy wytłoczeniami. W przestrzeni pomiędzy izolacją, a folią  odprowadzana jest wilgoć z pionowych powierzchni. Stanowi to bardzo dobrą  barierę dla wilgoci pochodzącej z gleby. Folia kubełkowa chroni fundamenty i zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, nawet w przypadku bliskości wód gruntowych. Folia kubełkowa jest jedynie materiałem wspomagającym ochronę fundamentów. Nie może stanowić jedynego sposobu ochrony fundamentów.

Jak wybierać folię kubełkową?

Głosem doradczym w sprawie zakupów wszelakich materiałów budowlanych powinna być firma budowlana.  Folia dostępna w hipermarketach budowlanych posiada różną grubość.  Im większa grubość folii, tym lepsza ochrona fundamentów. Wybierając najgrubsze egzemplarze, trzeba liczyć się z tym, że jest to materiał ciężki, a jej montaż może sprawić wiele problemów.  Do izolacji fundamentów wystarczy folia kubełkowa o grubości do 0,70 mm. Grubsza folia jest przeznaczona do zabezpieczenia ścian, które są narażone na duże uszkodzenia mechaniczne lub na napór wód gruntowych. Dobrej jakości folia kubełkowa posiada wymagane atesty.

Należy uważać na tańsze produkty nieposiadające wymaganych atestów. Niższa cena, choć wydaje się atrakcyjną ofertą, może oznaczać gorszą jakość produktu. Średnia cena z rolkę folii o wysokości jednego metra to 40 -50 złotych. Najlepsza folia kubełkowa dostępna na rynku zawiera dodatek włókna szklanego.

Related posts

Leave a Comment