Krajobraz naturalny jest efektem oddziaływania różnych czynników atmosferycznych. Pogoda wpływa na elementy ożywione i nieożywione przyrody. Skały i gleba są również efektami zmian pogodowych.
Wiatr i mróz ich znaczenie w przyrodzie
Krajobraz kształtował się przez tysiące lat. Przyroda, klimat i pogoda miały ogromne znaczenie dla obecnego kształtu ekosystemu. Porywisty wiatr unosi drobinki piasku, które niszczą skały. Po intensywnych opadach wezbrane rzeki podmywają brzegi rzek. Nadmorskie fale w czasie sztormu mogą uderzać o brzeg, w wyniku tego powstają strome urwiska, tak zwane klify. Omawiane zjawiska nie dzieją się z dnia na dzień, ale setki tysięcy lat.
Zjawiska gwałtowne – pogoda przyroda klimat
Niektóre procesy pogodowe zmieniają przyrodą w ciągu tysięcy lat, tworząc stałe elementy krajobrazu. Inne zjawiska typu: tsunami są gwałtowne i w zaledwie kilka godzin zmieniają krajobraz, powodując przy okazji straszliwe zniszczenia.
Gwałtowne kilka sekund – przyroda pogoda klimat
Tsunami, huragany, trzęsienia ziemi uderzają gwałtownie. To kilka sekund, które zmienia życie ludzi i wygląd miejsca na zawsze.
Pogoda i przyroda są nadal na człowieka zagadką. Do końca nie potrafimy zapobiegać klęskom żywiołowym. Wyzwalają w ludziach odruchy solidarności i pomocy poszkodowanym.