Oddziaływanie pogody na przyrodę. Czy klimat się zmienia?

Oddziaływanie pogody na przyrodę. Czy klimat się zmienia

Krajobraz naturalny jest efektem oddziaływania różnych czynników atmosferycznych. Pogoda wpływa na elementy ożywione i nieożywione przyrody.  Skały i gleba są również  efektami zmian pogodowych.

Wiatr i mróz ich znaczenie w przyrodzie

Krajobraz kształtował się przez tysiące lat. Przyroda, klimat i  pogoda miały ogromne znaczenie dla obecnego kształtu ekosystemu. Porywisty wiatr unosi drobinki piasku, które niszczą skały. Po intensywnych opadach wezbrane rzeki podmywają brzegi rzek. Nadmorskie fale w czasie sztormu mogą uderzać o brzeg, w wyniku tego powstają strome urwiska, tak zwane klify. Omawiane zjawiska nie dzieją się z dnia na dzień, ale setki tysięcy lat.

Zjawiska gwałtowne – pogoda przyroda klimat

 Niektóre procesy pogodowe zmieniają przyrodą w ciągu tysięcy lat, tworząc  stałe elementy krajobrazu. Inne zjawiska typu: tsunami są gwałtowne i w zaledwie kilka godzin zmieniają krajobraz, powodując przy okazji straszliwe zniszczenia.

Gwałtowne kilka sekund – przyroda pogoda klimat

Tsunami, huragany, trzęsienia ziemi uderzają gwałtownie. To kilka sekund, które zmienia życie ludzi i wygląd miejsca na zawsze.

Pogoda i przyroda są nadal na człowieka zagadką. Do końca nie potrafimy zapobiegać klęskom żywiołowym. Wyzwalają w ludziach odruchy solidarności i pomocy poszkodowanym.

Related posts

Leave a Comment