Oddziaływanie pogody na przyrodę. Czy klimat się zmienia

Oddziaływanie pogody na przyrodę. Czy klimat się zmienia

Oddziaływanie pogody na przyrodę. Czy klimat się zmienia?

Krajobraz naturalny jest efektem oddziaływania różnych czynników atmosferycznych. Pogoda wpływa na elementy ożywione i nieożywione przyrody.  Skały i gleba są również  efektami zmian pogodowych.

Wiatr i mróz ich znaczenie w przyrodzie

Krajobraz kształtował się przez tysiące lat. Przyroda, klimat i  pogoda miały ogromne znaczenie dla obecnego kształtu ekosystemu. Porywisty wiatr unosi drobinki piasku, które niszczą skały. Po intensywnych opadach wezbrane rzeki podmywają brzegi rzek. Nadmorskie fale w czasie sztormu mogą uderzać o brzeg, w wyniku tego powstają strome urwiska, tak zwane klify. Omawiane zjawiska nie dzieją się z dnia na dzień, ale setki tysięcy lat.

Zjawiska gwałtowne – pogoda przyroda klimat

 Niektóre procesy pogodowe zmieniają przyrodą w ciągu tysięcy lat, tworząc  stałe elementy krajobrazu. Inne zjawiska typu: tsunami są gwałtowne i w zaledwie kilka godzin zmieniają krajobraz, powodując przy okazji straszliwe zniszczenia.

Gwałtowne kilka sekund – przyroda pogoda klimat

Tsunami, huragany, trzęsienia ziemi uderzają gwałtownie. To kilka sekund, które zmienia życie ludzi i wygląd miejsca na zawsze.

Pogoda i przyroda są nadal na człowieka zagadką. Do końca nie potrafimy zapobiegać klęskom żywiołowym. Wyzwalają w ludziach odruchy solidarności i pomocy poszkodowanym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *