Kotły centralnego ogrzewania zrewolucjonizowały technikę grzewczą. Obecnie są instalowane także w domach jednorodzinnych. Zapewniają komfort cieplny i ciepłą wodę. Coraz więcej kotłów centralnego ogrzewania jest ekologicznych i ekonomicznych – oszczędzających paliwo i emitujących mniej zanieczyszczeń do środowiska. Są bardzo wydajne pod warunkiem, że zamontowany zostanie zawór czterodrożny, zwany także czterodrogowym.
Zasada działania zaworu czterodrożnego
Służy do regulacji przepływu cieczy lub gazu. Posiada cztery porty, to znaczy miejsca do podłączenia rur. Wykorzystywany jest w instalacjach centralnego ogrzewania do ustalenia temperatury wody ogrzewającej i ciepłej wody użytkowej. Można go stosować do podniesienia temperatury wody powracającej z kotła. Jest polecany do kotłów na paliwa stałe i innych systemów ogrzewania. Zasada działania zaworu czterodrożnego nie jest skomplikowana. Zawór kieruje część gorącej wody do kotła. Dzięki temu temperatura wody powracającej do kotła staje się wyższa, co przeciwdziała korozji niskotemperaturowej i wydłuża okres użytkowania urządzenia. Do zaworu doprowadza się przewody zasilające układ grzewczy (woda gorąca) i przewody powrotne (woda chłodniejsza). Zawór czterodrożny pozwala na regulowanie ilości wody gorącej, która zasila centralne ogrzewanie i wypływające z kotła wody powrotnej, która jest schłodzona.
Zalety zaworu czterodrożnego
Zawory czterodrożne są polecane przez instalatorów centralnego ogrzewania. Zwracają oni uwagę na to, że powyższe zawory znakomicie regulują temperaturę czynnika grzewczego, czyli wody, w układzie. Zapewnia to równomierny rozkład temperatur grzejników i komfort cieplny w pomieszczeniach. Użytkownicy zaworów czterodrożnych również są zadowoleni z ich działania – mają przyjemne ciepło w pokojach i nie muszą opatulać się kocami w zimowe wieczory. Stała temperatura utrzymuje się przez całą dobę. Zawór czterodrożny obniża koszty eksploatacyjne centralnego ogrzewania, co cieszy domowników.
Funkcje zaworu czterodrożnego
Zawór czterodrożny chroni kocioł przed korozją i przedłuża czas jego używania, co ma duże znaczenie dla użytkownika. Kotły centralnego ogrzewania nie są tanie, więc ich właściciele raczej nie chcieliby ich wymieniać co roku. Dłuższe „życie” to ma znaczenie ekonomiczne. W okresach przejściowych (wiosna i jesień) nie jest potrzebna wysoka temperatura powietrza, więc możliwość jej regulacji chroni przed pomieszczenie przed przegrzaniem i portfel przed wielkimi rachunkami za ciepło. Zawór może być regulowany ręcznie lub automatycznie. Niektóre kotły mają fabrycznie wbudowane sterowniki, w innych trzeba je dokupić i zamontować.
Zdaniem instalatorów centralnego ogrzewania warto inwestować w zawory. Po pierwsze zapewniają one ochronę urządzeń przed szybkim uszkodzeniem, po drugie umożliwiają regulację temperatury w grzejnikach, czyli dopasowanie temperatury pomieszczenia do potrzeb użytkowników. To bardzo ważne z punktu widzenia komfortu życia domowników.