Pielęgnacja pokrowca na materac. Sprawdź jakie to proste!

Pielęgnacja pokrowca na materac. Sprawdź jakie to proste

Człowiek potrzebuje snu. Przesypiamy jedną trzecią życia, a jakość snu przekłada się na zdrowie i samopoczucie. Bardzo ważne jest to na czym śpimy. Materac ma kluczowe znaczenie dla jakości snu, ponieważ do na nim kładziemy ciało.  Łóżka najczęściej sprzedawane są bez materacy. Materac użytkownik dobiera według swoich potrzeb. Wybierając materac, należy brać pod uwagę takie kwestie jak: twardość oznaczoną symbolem H i cyfrą 1-4, materiał (pianka poliuretanowa, lateks, sprężyna kieszeniowa lub bonellowa, wagę i wiek użytkownika oraz pokrowiec, który wbrew pozorom ma ogromne znaczenie dla trwałości i jakości materaca.

Pokrowiec – integralna część materaca

Pokrowiec na materac jest jego integralną częścią i dlatego nie jest bez znaczenia, jaki pokrowiec wybierzemy.  Powinien być on tak samo dobrej jakości, jak nowoczesny materac. Pokrowiec na materac musi być higieniczny. Łatwość utrzymania higieny podczas snu, to nie tylko element jakościowy pokrowca, ale gwarancja suchego i przyjemnego snu. Jest to szczególnie ważne dla osób, które zmagają się z problemem potliwości w nocy. Kupując materac warto zwrócić uwagę na pokrowiec. Najlepszej jakości pokrowiec na materac cechuje się: antybakteryjnością i zabezpieczeniem przed roztoczami.

Trwałe pokrowce na materac

Pokrowce na materace powinny być  wykonane z wysokogatunkowych dzianin o poszukiwanych przez  użytkownika właściwościach. Nabywcy najczęściej decydują się zakup pokrowca  antyalergicznego lub antygrzybicznego. Cechują się przepuszczalnością powietrza. Szyte są z dzianin o wysokich gramaturach, wykończone overlockiem. Zapewnia to długą żywotność pokrowca na materac.

Zamek błyskawiczny zdecydowanie ułatwia utrzymanie materaca w czystości i bezproblemowe zdejmowanie go do prania. Pokrowce na materac zawierające poliestru lub dodatek srebra  nie dopuszczają do rozwoju roztoczy, bakterii i pleśni.  To idealny produkt dla alergików i osób cierpiących na astmę. Wybierając pokrowiec na dziecięcy materac, należy zwrócić uwagę na certyfikat  Certyfikat Oeko-Tex® Standard 100, który potwierdza spełnienie wymagań dotyczących zawartości ołowiu w artykułach dla dzieci.

Rola pokrowca

Pokrowiec przedłuża żywotność materaca – pochłania wilgoć, pot, ale także chroni materac  „wypadkiem” i brudem. Jest pierwszą warstwą pomiędzy ciałem a materacem. To na nim najbardziej widać ślady użytkowania. O dobry, nieprzemakalny pokrowiec na materac powinni zadbać rodzice małych dzieci, którym zdarza się moczenie nocne.

Pokrowiec można łatwo zdjąć z materaca tak jak jego górną powłokę i wyprać w pralce. Powinno się to robić kilka razy w roku, dzięki czemu zachowa się materac w czystości i tym samym przedłuży się jego żywotność.

Pranie pokrowca

Dla utrzymania higieny w łóżku konieczne jest pranie pokrowca na materac kilka razy w roku. Pokrowiec łatwo zdjąć z łóżka, wyprać w pralce, przestrzegając zaleceń prania i suszenia podanych przez producenta. Pranie oczyszcza pokrowiec z ludzkiego potu, który ma negatywny wpływ na jakość materaca i można obniżyć jego właściwości zdrowotne. Sól, która jest składnikiem ludzkiego potu, niszczy strukturę otwartokomórkową pianki termoelastycznej i obniża jej właściwości ortopedyczne oraz komfort użytkowania materaca. Najczęściej dopuszczalne jest pranie pokrowca na materac w temperaturze 30 lub 40 stopni Celsjusza.

Aromaterapia w pokrowcu

Wysokiej jakości pokrowiec na materac może być domowym centrum aromaterapii, ponieważ zawierają aromatyczne mikrokapsułki, które mają pozytywny wpływ na samopoczucie użytkownika. Gwarantowana przez producenta trwałość zapachu to 5 cykli prania. Kapsułki zapachowe w pokrowcu pomagają w zwalczaniu bezsenności, uspokajają po nerwowym dniu i działają relaksująco.

Pokrowiec to coś więcej niż tylko nakładka na materac – ma znaczący wpływ na komfort użytkowania materaca i spokojny sen użytkownika. Musi być miły w dotyku i puszysty oraz spełniać wszystkie wymogi higieniczne. Pokrowiec powinien  być wymieniany częściej niż materac.

 Więcej można znaleźć na stronie Common sklep.

Related posts

Leave a Comment