Kominek to ekonomiczne ogrzewanie

Kominek to ekonomiczne ogrzewanie

Dobór systemu ogrzewania do nowego budynku lub podczas przeprowadzania termomodernizacji starszego, jest zazwyczaj rozpatrywany w kilku kategoriach. Zwracamy uwagę m.in. na ekologiczność źródła ciepła. Dlatego też, coraz większą popularność zdobywają odnawialne źródła energii. Ponadto, zwraca się uwagę na komfort podczas użytkowania. Kotły 5 klasy czy też pompy ciepła to systemy grzewcze wyposażone w automatyczne sterowanie, co zdecydowanie ułatwia eksploatację. Jednak, przede wszystkim, podczas wyboru źródła ciepła, ważna jest ekonomiczność danego systemu. Obecny rynek, oferuje wiele efektywnych rozwiązań. Jednym z nich jest kominek. Obecne wkłady kominkowe to nowoczesne urządzenia, które spełniają wszystkie powyższe kryteria. Są często wybierane, jako uzupełniające źródło ciepła.

Systemy grzewcze a kominek

Ogrzewanie budynku za pomocą kominka może być realizowane na dwa sposoby. Mowa tu o systemie dystrybucji gorącego powietrza i kominkach z płaszczem wodnym (szeroki wybór produktów Defrohome). Pierwszy z nich polega na rozprowadzeniu powietrza ogrzanego przez kominek, za pomocą izolowanych kanałów, doprowadzonych do poszczególnych pomieszczeń. Przepływ powietrza może być grawitacyjny lub wymuszony. Pierwszy wariant sprawdzi się w przypadku ogrzewania tylko sąsiadujących pomieszczeń. Jeśli chcemy ogrzewać cały budynek, musimy zdecydować się na rozprowadzanie powietrza za pomocą wentylatorów.

Kominek z płaszczem wodnym łączy się z instalacją centralnego ogrzewania rozprowadzoną po budynku. Czynnik roboczy, czyli woda, ogrzewa się w kominku i jest rozprowadzany do kaloryferów lub ogrzewania podłogowego. Kominek z płaszczem wodnym może również uczestniczyć w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej. Rozwiązanie to występuje także, jako koza z płaszczem wodnym (np. Defrohome).

Dlaczego kominek to ekonomiczne źródło ciepła?

Koszty wytworzenia 1 kWh energii cieplnej w kominku to około 0,14 zł. Jest to twardy dowód na to, że nowoczesne kominki to jedno z najbardziej oszczędnych źródeł ciepła. Szczególnie efektywnie spisuje się podczas okresów przejściowych. Wiosna lub wczesna jesień to często okresy, podczas których temperatury osiągają niższe wartości i jest konieczne dogrzanie budynku. Jeśli temperatury nie spadają poniżej zera to doskonałą opcją jest ogrzanie pomieszczeń, właśnie za pomocą kominka. W takiej sytuacji, nie trzeba uruchamiać głównego źródła ciepła. System dystrybucji gorącego powietrza lub kominek z płaszczem wodnym zastąpią kocioł czy też ogrzewanie elektryczne, generując oszczędności.

Oszczędność kominków wynika z wysokiej sprawności urządzeń. Wkłady kominkowe lub nowoczesne kominki typu koza mogą osiągać sprawność wynoszącą około 90%. Drugim czynnikiem, wpływającym na oszczędność kominków jest paliwo. Drewno jest o wiele tańszym materiałem opałowym niż np. pellet. Nie wspominając już o ogrzewaniu elektrycznym, które może być nawet do kilku razy droższe od ogrzewania kominkiem. Bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę, na jakość i kaloryczność kupowanego materiału opałowego. Twarde i sezonowane drewno to najlepszy wariant, podczas doboru paliwa do kominka.

Pamiętajmy również, o prawidłowym korzystaniu i utrzymaniu kominków. Korzystanie z każdego urządzenia grzewczego powinno być zgodne z zaleceniami i instrukcją producenta. Również zachowanie czystości i odpowiedniego stanu technicznego kominka jest niezbędne do uzyskania wysokiej wydajności kominka. Wpływa to też na bezpieczeństwo użytkowników.

Related posts

Leave a Comment