Budowa domu to jedna z największych inwestycji i przedsięwzięć w naszym życiu. Jej sprawne i stosunkowo tanie przeprowadzenie jest zatem kluczowe do tego, by być szczęśliwym posiadaczem własnego domu. O czym pamiętać na budowie i jakich błędów unikać?
Przemyśl każdy etap budowy i nie generuj dodatkowych kosztów
To prawda, że pośpiech nie jest zwolennikiem budowy domu, a etap wykonany bez poświęcenia mu odpowiedniej ilości czasu, może kosztować nas nie tylko więcej pieniędzy, ale i poświęconego czasu.
To dlatego, lepiej już na samym początku planowania budowy domu, pozostawić sobie rezerwę czasu na dokonanie zmian w projekcie, czy wyszukanie odpowiedniej ekipy fachowców. To czas, który w przyszłości z pewnością się odwdzięczy, a kto wie, może i pomoże zapobiec bolesnym pomyłkom.
Jeśli masz wątpliwości, jaki budynek będzie dla Ciebie najbardziej optymalnym i niskobudżetowym rozwiązaniem to nie wahaj się zapytać o poszczególne elementy konstrukcyjne fachowca lub projektanta. Ich wiedza, ale i doświadczenie umożliwią Ci podjęcie ostatecznej decyzji i wyeliminowanie kosztownych błędów.
Skonfrontuj swoje marzenia z możliwościami portfela finansowego
Bo to, co często umieszczamy w swojej wyobraźni, nie zawsze idzie w parze z możliwościami, a już na pewno ze skromnym budżetem. Pomysł na dom, który mieliśmy w naszej pierwotnej wersji może się zmieniać podczas rozmowy z projektantem i kierownikiem budowy. I nie ma w tym bynajmniej ani niczego dziwnego, ani odkrywczego. Tak po prostu jest, że w praktyce wiele z naszych spersonalizowanych pomysłów okazuje się nie tylko bardzo drogich, ale też niewykonalnych na określonej działce. Więcej o takich ograniczeniach i pomysłowych projektach dowiesz się tutaj: www.domoweklimaty.pl
Wybieraj ekipy budowlane mądrze i z polecenia!
Bo nic nie sprawdza się tak dobrze na budowie, jak poczta pantoflowa. To oznacza mniej więcej tyle, że jeśli Twój znajomy wybrał określonego fachowca i jest z niego bardzo zadowolony to lepiej zdecydować się właśnie na niego niż niesprawdzonego, ale z tańszą ofertą.
Fachowcy bywają bowiem różni, a na budowie liczy się sumienność, dyspozycyjność i profesjonalne wykorzystanie narzędzi oraz materiałów. Jeśli przynajmniej jeden fachowiec wypadnie z ustalonego terminu realizacji lub nie stawi się na budowie, to kolejne ekipy mogą również zrezygnować z wykonawstwa. Pamiętaj, że to właśnie takie sytuacje najbardziej generują stres oraz dodatkowe koszty na budowie. Przeczytaj więcej o tym, jak poradzić sobie z kłopotliwą budową: p24.pl