Kamień w kuchni. Jak o niego dbać?

Kamień w kuchni to ostatnio jeden z najmodniejszych i najbardziej pożądanych trendów aranżacyjnych. Odpowiednio utrzymany, prezentuje się niezwykle okazale oraz uszlachetnia każde wnętrze, w którym się znajduje. Jak należycie zadbać o kamienne powierzchnie w kuchni?

Kamień w kuchni to ostatnio jeden z najmodniejszych i najbardziej pożądanych trendów aranżacyjnych. Odpowiednio utrzymany, prezentuje się niezwykle okazale oraz uszlachetnia każde wnętrze, w którym się znajduje. Jak należycie zadbać o kamienne powierzchnie w kuchni?

Podstawa – regularna impregnacja

Naturalny kamień przybiera we wnętrzach zróżnicowane formy. Marmur, granic, piaskowiec, trawertyn – to najczęstsze rodzaje tego surowca, jakie można znaleźć w kuchennych powierzchniach. Niezależnie od tego, jaki konkretnie posiadasz w swoim wnętrzu, każdy z nich wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W tych zaś czynnościach niezwykle istotną rolę odgrywa impregnacja. Na czym ona polega? W skrócie – jest to zasklepienie mikroszczelin, występujących na powierzchni kamienia. Czynność ta ma na celu wytworzenie warstwy ochronnej, zapobiegającej wnikaniu do jego powierzchni brudu i wilgoci oraz powstawaniu nieestetycznych plam. Optymalnie kamienne powierzchnie powinno się impregnować co najmniej raz w roku. Niezwykle istotna jest przy tym regularność. Tylko ona pozwoli Ci bowiem nieskazitelnie czystą powierzchnię kamienia oraz uchronić go przed trwałymi odbarwieniami.

Jak zaimpregnować kamień? Otóż jest to niezwykle łatwe. Wystarczy, że wyczyścisz blat lub inną kamienną powierzchnię pędzelkiem lub ściereczką i nałożysz środek impregnujący. Regularnie stosowana impregnacja może znacząco wydłużyć żywotność kamienia w Twojej kuchni.

Codzienna pielęgnacja kamienia

Impregnacja kamienia jest niezwykle istotna dla utrzymania go w dobrym stanie. Na tym jednak troska o meble kuchenne się jednak nie kończy. Dużo większe znaczenie ma ich codzienna pielęgnacja. Co należy przez nią rozumieć? W większości przypadków, składające się na nią czynności dostosowane są do konkretnych rodzajów surowca.

  • Marmur

Marmurowe powierzchnie są dość wymagające pod względem utrzymania i pielęgnacji. Jeśli chcesz oczyścić je z plam, najpierw delikatnie wyczyść powierzchnię z zabrudzeń, a następnie sięgnij po łagodny środek myjący. Unikaj jednak tych środków czyszczących, które mają w składzie substancje kwasowe. Opcjonalnie możesz również wybrać domowe sposoby, w postaci roztworu z mydła lub soku z cytryny.

  • Granit

Jego powierzchnia jest z gładka i błyszcząca, dlatego też granit wymaga delikatnej pielęgnacji. Przystępując do niej, zrezygnuj z preparatów, zawierających wosk lub kwaśne substancje. Jeśli na jego powierzchni pojawiły się problematyczne plamy, sięgnij po rozpuszczalnik w postaci benzyny ekstrakcyjnej. Pamiętaj, że zbyt intensywne przecieranie może doprowadzić do zmatowienia powierzchni.

  • Piaskowiec

W przypadku tego kamienia sprawa jest stosunkowo prosta. Istnieją specjalne preparaty przeznaczone do jego czyszczenia. Do ich zaaplikowania użyj gąbki lub delikatnej szmatki. Podobnie jak w powyższych przypadkach, unikaj natomiast szorstkich i twardych szczotek, mogących prowadzić do porysowania i zmatowienia struktury kamienia.

  • Trawertyn

Pozostając przy zarysowaniach – to kamień narażony na nie w największych stopniu. Stąd aby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, do pielęgnacji trawertynu używaj wyłącznie delikatnych preparatów. Po ich nałożeniu, zastosuj zaś dodatkowo emulsję nabłyszczającą.

Wyeliminowanie nieodpowiednich nawyków

Czego robić z kamieniem się nie powinno? Przede wszystkim – unikaj krojenia żywności bezpośrednio na powierzchni kamienia. Jeśli posiadasz blat wykonany z tego surowca, sięgnij po deskę lub inną podkładkę. Choć wydaje się to dosyć oczywiste, to czasem o tej zasadzie zdarza nam się zapomnieć, szczególnie wtedy, gdy chcemy szybko przygotować posiłek. Dzięki temu wyeliminujesz ryzyko zarysowania delikatnej struktury kamienia.

Podobny efekt osiągniesz, unikając przesuwania po nim ostrych i szorstkich przedmiotów. Rezygnując z odkładania na kamienny blat ciężkich elementów, zapobiegniesz zaś jego odkształceniom lub popękaniu.

Kamień to niewątpliwie jeden ze szlachetniejszych materiałów we wnętrzu. Aby jednak ten efektowny surowiec służył Ci jak najdłużej – pamiętaj o jego dokładnej i regularnej pielęgnacji. Pomoże Ci to zachować piękny i nieskazitelny charakter wykonanych z niego blatów oraz innych powierzchni w kuchni.

Related posts

Leave a Comment