Czym się charakteryzują kotły 5 klasy?

Czym się charakteryzują kotły 5 klasy?

W 2017 roku weszły w życie przepisy, które zakazują sprzedaży kotłów o klasie niższej niż piąta. Związane jest to z konsekwentnym ograniczaniem emisji substancji wpływających negatywnie na środowisko. Ponadto, przepis ten umożliwia, poszczególnym regionom uchwalanie regulacji antysmogowych, których wynikiem jest m.in. przepis narzucający, wymianę do 2026 roku, wszystkich kotłów będących w eksploatacji, na urządzenia 5 klasy. Regulacja ta została wprowadzona w Małopolsce. Ogrzewnictwo budynków, czyli tak zwana niska emisja, jest główną przyczyną smogu, z którym walczy większość miast naszego kraju. Nieekologiczne spalanie emituje takie substancje jak rakotwórcze pyły czy też benzopiren. Najmniej zaawansowanymi kotłami, są obecnie urządzenia 3 klasy. Czy różnią się od nich najbardziej nowoczesne kotły? Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę tych urządzeń.

Kocioł 5 klasy a emisja

Piece 5 generacji są obecnie najbardziej ekologicznym rozwiązaniem wśród kotłów. W 2012 roku, z wszelkich zestawień zniknęły kotły pierwszej klasy. Nie jest to przypadek, ponieważ emitowały one aż pięć razy więcej pyłu niż piece 5 klasy. Rozwój technologiczny ogrzewnictwa jednak, najlepiej obrazuje ilość emitowanego tlenku węgla. Kotły 1 generacji, emitowały go aż o 50 raz więcej niż obecnie sprzedawane urządzenia. Porównując piec 5 generacji to jego poprzednika, czyli kotła 4 klasy, można śmiało stwierdzić, że generuje on ponad 20% mniej szkodliwych substancji. Jest to wynikiem zastosowania rozwiązań pozwalających na precyzyjne dostarczanie paliwa i powietrza do paleniska. Ponadto, duży wpływ na niską emisję w kotła 5 klasy ma materiał, z którego wykonana jest komora spalania. Powłoki ceramiczne akumulują ciepło, przez co więcej substancji lotnych może być poddanych procesowi spalania. Ważnym elementem są również turboizolatory, umieszczone w kanałach spalinowych. Podnosi to sprawność urządzenia.

Eksploatacja

Ze względu na ekologię, kotły 5 klasy nie posiadają dodatkowego rusztu. Dlatego też w kotłach 5 klasy na pellet spalimy tylko ten materiał, który jest dedykowany do urządzenia. Rekompensuje to wysoka sprawność takich pieców. Nowoczesne piece 5 klasy na ekogroszek lub pellet, oferowane przez uznane marki, jak Defro, mogą mieć sprawność na poziomie ponad 90%. Dla porównania, dobrze wszystkim znane kopciuchy miały sprawność na poziomie 50%. Przekłada się to bezpośrednio na ilość spalanego paliwa. Koszty inwestycyjne podczas doboru kotła 5 generacji są oczywiście wyższe niż w przypadku niższych klas, jednak generowane oszczędności sprawiają, że jest to rentowny zakup. Kotły 5 klasy mają jeszcze jedną, bardzo dużą zaletę. Są niezwykle komfortowe podczas użytkowania. Mogą one występować w wariantach wyposażonych w podajnik. Dzięki, temu po uzupełnieniu zasobnika, można na kilka dni zapomnieć o wizycie w kotłowni. Proces spalania, może być nadzorowany przez systemy automatycznego sterowania. Co więcej, urządzenia te mogą być wyposażone w systemy półautomatycznego oczyszczania, przez co ingerencja użytkownika ogranicza się do usunięcia zanieczyszczeń z komory wyczystnej.

Stosowanie kotłów z podajnikiem 5 klasy wysokiej jakości (jak np. Defro) w nowopowstałych budynkach to już standard wynikający z regulacji prawnych i rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa. Jak widać, urządzenia te przynoszą korzyści nie tylko dla środowiska, ale również dla użytkowników. Wygoda podczas eksploatacji, staje się priorytetem podczas doboru urządzeń grzewczych. Kotły 5 generacji, spełniają wymagania pod każdym względem. Dlatego też, nie są stosowane jedynie w nowych budynkach, ale również podczas termomodernizacji starszych obiektów.

Related posts

Leave a Comment