W nowoczesnym budownictwie bardzo modne jest tworzenie dużych otwartych przestrzeni. W związku z tym bardzo często salon łączony jest z jadalnią, a nawet kuchnią. My dziś zajmiemy się aranżacją w industrialnym stylu i podpowiemy, jak ją stworzyć, by była funkcjonalna, a jednocześnie zachwycała.
Po pierwsze: Wykończenie ścian, czyli surowość i praktyczność
Najczęstszym wyborem w przypadku wykończenia ścian jest po prostu ich pomalowanie w wybranym kolorze. Jednak można zdecydować się na coś bardziej nietuzinkowego niż szara farba, która owszem sprawdzi się w industrialnej stylistyce salonu połączonego z jadalnią, ale nie stworzy efektu „wow”. Znacznie lepszym wyborem będą płytki ścienne Klink. W tym sklepie znajdziemy takie, które doskonale pasują do surowej i praktycznej stylistyki. Gres nadaje się nie tylko na podłogi, ale również na ściany, a można wybrać taki, który imituje metal bądź beton i doskonale podkreśla minimalistyczną elegancję. Płytki ścienne mogą imitować wiele materiałów, między innymi kamień. Takie rozwiązanie także sprawdzi się w industrialnej aranżacji. Można je połączyć z wykończeniem niektórych ścian w betonie dekoracyjnym. Pokrycie ścian w części lub w całości w płytkach sprawi, że będą one odporne na uszkodzenia, a wykończenie będzie się doskonale prezentować przez lata.
Po drugie: co na podłogi?
Aby stworzyć klasyczną aranżację industrialną możemy wybrać jeden z kilku materiałów na podłogi. Pierwszą propozycją będzie gres podłogowy. Zastosowanie tego samego materiału na ścianach i podłogach doskonale się prezentuje i tworzy prestiżowe wnętrze niczym z katalogu. Można zastosować dwa różne odcienie szarości albo beże i szarości, co doskonale się prezentuje. Na podłogę można wybrać również imitację rdzawej powierzchni, a na ściany odcień rozbielonej szarości. Warto zdecydować się na płytki wielkoformatowe, które doskonale się prezentują, ze względu na zastosowanie niewielkich, niemal niewidocznych spoin. Sprawia to również, że aranżacja jest bardziej praktyczna, a podłoga łatwa do utrzymania w czystości. Kolejną możliwością jest zastosowanie posadzki żywicznej. Tego rodzaju posadzka najbardziej kojarzy się z powierzchnią przemysłową, a wszak w tym duchu ma być urządzone nasze wnętrze. Wadą tego rozwiązania jest pracochłonne wykonanie, które wymaga wprawy, aby nie powstały pęcherzyki powietrza, a przez to nierówności. Taką pracę niewątpliwie należy powierzyć fachowcom. Innym wariantem jest podłoga drewniana lub drewnopodobna. Drewno, metal i beton to elementy charakterystyczne industrialnej aranżacji.
Po trzecie: wybór odpowiednich mebli do salonu z jadalnią
Stworzenie dwóch „pokoi” na otwartej przestrzeni wymaga zastosowania nie tylko jednolitego lub dobrze komponującego się wykończenia, jeśli chodzi o ściany czy podłogę, ale również dopasowanych mebli utrzymanych w podobnej stylistyce. Zatem warto wybrać skórzany komplet wypoczynkowy na metalowym stelażu, a także stolik z drewnianym blatem, także na aluminiowej podstawie malowanej proszkowo. Istotne znaczenie ma tutaj surowość, dlatego do jadalni, a właściwie części jadalnianej można wybrać stół z blatem wykonanym z nieoszlifowanego lub częściowo niewykończonego drewna. Do niego można dobrać krzesła ze skórzaną tapicerką w kolorze dopasowanym do kompletu wypoczynkowego. Można również pomiędzy dwoma przestrzeniami postawić regał, oczywiście posadowiony na metalowych nóżkach. Do klasycznej industrialnej aranżacji wybierzemy meble w odcieniu ciemnego brązu posadowione na czarnych, metalowych nóżkach lub stelażu.
Po czwarte: dodatki, czyli co można wybrać
Na ścianie w industrialnym salonie łączonym z jadalnią warto powiesić zegar. Polecamy ręcznie wykonany zegar betonowy albo też w całości wykonany z metalu. Można wybrać również metalowy kwietnik z drewnianymi donicami i umieścić w nim rośliny. Można wybrac np. filodendron, który pasuje do nowoczesnych wnętrz. Dopełnieniem będą drewniane i betonowe ramki na zdjęcia.
Stworzenie salonu połączonego z jadalnią jest sporym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli decydujemy się na pozbawiony zdobień styl industrialny. Mamy nadzieje, że nasze wskazówki pomogą stworzyć wymarzone wnętrze.