Jak samodzielnie odnowić fugi w łazience?

Jak samodzielnie odnowić fugi w łazience?

Wraz z upływem czasu nawet na wysokiej jakości fugach mogą pojawić się nieestetyczne plamy. Warto jednak wiedzieć, że większość zabrudzeń można samodzielnie usunąć. Jeśli nie wiesz, jak odnowić fugi między płytkami, zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Jak odnowić fugi między płytkami? Domowe sposoby

Po pewnym czasie każdy, kto posiada płytki w łazience zadaje sobie pytanie jak poprawić fugi? Jeśli nie są one zbyt mocno zabrudzone, warto sprawdzić kilka domowych sposobów, które mogą przynieść zadowalający efekt.

Do najbardziej popularnych metod można zaliczyć sok z cytryny z dodatkiem soli. Przygotowaną mieszankę należy nakładać za pomocą szmatki lub szczotki na fugi i po upływie kilku minut spłukać. Warto pamiętać, by stosować ją wyłącznie w przypadku jasnych fug – sok z cytryny nieco je rozjaśni. Nie będzie on jednak skuteczny w przypadku trwałych, ciemnych nalotów z kamienia lub rdzy.

Odnawianie fug można również wykonać z pomocą octu. Wystarczy, że wymieszasz go z niedużą ilością płynu do naczyń lub sokiem cytrynowym. W tym przypadku wystarczy tylko umyć fugi.

Jeśli dalej zastanawiasz się, jak odświeżyć fugi, sięgnij po sodę oczyszczoną. Ma ona szerokie zastosowanie, które sprawdza się nie tylko w kuchni, ale również w łazience. Należy ją wymieszać z octem i za pomocą szczoteczki umyć fugi.

Sporą popularnością cieszy się również proszek do pieczenia. Wystarczy nałożyć go na wilgotne fugi i odczekać pół godziny, a następnie usunąć i umyć płytki. Jeśli szukasz więcej inspiracji i pomysłów koniecznie odwiedź www.lazienkiabc.pl

Jak poprawić fugi w szybki i niedrogi sposób? Warto sięgnąć po wodę utlenioną, która świetnie sprawdzi się w przypadku jasnych fug. Wystarczy przetrzeć je gąbką nasączoną w wodzie utlenionej.

Sporą skutecznością cieszy się dowolnie wybrany płyn do mycia WC. Należy wymieszać go razem z wodą w proporcjach 1:1. Do nakładania najlepsza będzie szczoteczka do zębów – dzięki jej niewielkiemu rozmiarowi uda Ci się usunąć pleśń czy bakterie, które gromadzą się w szczelinach między płytkami. Warto jednak zachować ostrożność i zadbać o dłonie podczas czyszczenia.

Preparaty do odnowy fug

Nie da się ukryć, że odnawianie fug jest wyjątkowo pracochłonnym zajęciem. Jeśli domowe metody nie przynoszą oczekiwanego efektu, warto zdecydować się na specjalistyczne środki, które powinny poradzić sobie z najbardziej kłopotliwymi zabrudzeniami.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór środków przeznaczonych do czyszczenia fug. Sam proces może zająć sporą ilość czasu, jednak z pomocą specjalistycznych preparatów będzie zdecydowanie łatwiejszy. Nie da się jednak ukryć, że skuteczność działań jest uzależniona od stopnia zabrudzenia oraz od pierwotnego koloru fugi. Im jaśniejsza fuga, tym usunięcie plam, pleśni lub innych zanieczyszczeń może być trudniejsze. Spore znaczenie ma również fakt, czy zostały one pokryte impregnatem.

W przypadku zabrudzeń, z którymi nie może sobie poradzić cytryna czy soda oczyszczona, warto sięgnąć po dowolną pastę renowacyjną. Wystarczy nałożyć ją na zabrudzone miejsca i z użyciem szczotki usunąć gromadzące się na powierzchni fug zanieczyszczenia. Ważne, by odnawianie fug było wykonywane dokładnie i starannie – pozwoli to osiągnąć równomierny efekt.

Odnawianie fug specjalistyczną farbą

Jeśli renowacja fug specjalistyczną pastą nie przynosi pożądanego efektu, konieczne będzie sięgnięcie po specjalistyczną farbę. Malowanie fug nie należy do skomplikowanych czynności, jednak należy na nią poświęcić nieco czasu. Sporym ułatwieniem będzie zakup całego zestawu, w którym znajdziemy farbkę, pędzel i dodatkowo gąbkę.

Jeszcze zanim rozpoczniesz odnawianie fug, nałóż zakupiony środek w niewidocznym miejscu. Jest to szczególnie ważne w przypadku specyfików z kolorową farbą. Dostępne na rynku preparaty są bezpieczne dla produktów szkliwionych, glazurowanych i emaliowanych, może się jednak zdarzyć, że naniesiony na fugi kolor zabarwi płytki.

Wspomniane farbki posiadają wysokiej jakości spoiwa polimerowe, środki modyfikujące oraz wypełniacze. Wykazują świetną przyczepność do zapraw przeznaczonych do spoinowania oraz są wyjątkowo odporne na ścieranie. Odnawianie fug z użyciem tego rodzaju środków przyniesie oczekiwany efekt i co równie ważne pozwoli na niedrogie odświeżenie łazienki.

Wymiana fug – kiedy będzie konieczna?

Wszystkie wymienione wyżej metody nie przyniosły zadowalającego efektu i nadal zastanawiasz się, jak poprawić fugi w łazience? Ostatecznym rozwiązaniem, które przywróci wnętrzu dawny wygląd będzie wymiana fug na nowe.

Na samym początku konieczne będzie usunięcie starych fug – w tym przypadku przydatna może się okazać szpachelka. Równie skuteczny będzie ostry nożyk, gruby skalpel lub inny przyrząd ze sztywnym ostrzem. Jeszcze przed przystąpieniem do nakładania nowej fugi, należy dokładnie oczyścić powierzchnię za pomocą odkurzacza, a następnie przetrzeć podłogę zwilżonym mopem – pozwoli to usunąć gromadzący się na powierzchni pył.

Przygotowanie nowej fugi nie powinno sprawić dużej trudności, jeśli jednak nie czujesz się na siłach, warto zgłosić się po pomoc do specjalisty. Do nakładania nowej fugi konieczna będzie duża szpachla do gładzi. Po zakończeniu czynności należy przemyć powierzchnię wodą, a po upływie 24 godzin płynem do mycia podłóg. 

Nie da się ukryć, że decydując się na kafle – bez względu na przeznaczenie wnętrza – konieczna będzie systematyczna renowacja fug. Szczególnie wyraźnie widoczny na jasnych spoinach brud nie prezentuje się estetycznie, dlatego warto na bieżąco dbać o stan podłóg. Dzięki dostępności na rynku wielu specjalistycznych produktów odnawianie fug nie przysporzy większych problemów i pozwoli niedużym kosztem przywrócić podłodze nienaganny wygląd.

Related posts

Leave a Comment