Mieszkania na wynajem lub sprzedaż – w jaki sposób je znaleźć?

Mieszkania na wynajem lub sprzedaż - w jaki sposób je znaleźć

Inwestycja w nieruchomości to coraz popularniejsza droga do zapewnienia sobie stałego, pasywnego dochodu – tym bardziej jeśli mieszkanie zostanie zakupione po bardzo okazyjnej cenie. Gdzie możemy szukać takich ofert, a także na co należy uważać w szczególności podczas ich zakupu dowiemy się już za chwilę.

Gdzie szukać ofert?

Zakup mieszkania to inwestycja, która wymaga od nas olbrzymiego nakładu finansowego. Na samym początku musimy się zatem zastanowić nad tym jakim funduszem dysponujemy oraz w jakim celu szukamy danego mieszkania. Wszystko sprowadza się w głównej mierze do dwóch możliwych opcji – kupna lub wynajmu. Wynajem to zasadniczo najlepsza opcja dla osób, które nie przywiązują większej wagi do zmian miejsca zamieszkania lub są niepewne tego na ile pozostaną w danym mieście (z uwagi na studia lub pracę).

W przypadku kupna natomiast, dużą rolę odgrywają takie aspekty jak chociażby:

  • cena mieszkania
  • metraż
  • lokalizacja
  • opłaty za czynsz i media

Oraz aspekty poboczne, m.in. to czy nieruchomość jest w dobrym stanie technicznym (np. czy ma zapewnione ogrzewanie) lub czy nie wymaga remontu. Kwestią zasadniczą wydaje się być również wcześniej wspomniany cel zakupu, czyli czy jest to zakup pod inwestycję (w tym wypadku dużo bardziej liczyć się będzie odległość od centrum miasta), czy też zakup w celu mieszkalnym (tutaj większą rolę odegrają metraż oraz opłaty za media).

Najpopularniejszym sposobem na znajdowanie tego typu ofert jest internet. Przykładowo, serwisem na którym możemy znaleźć ogłoszenia mieszkań na sprzedaż lub wynajem jest zyskujący popularność serwis Pokato.pl. Tym samym, korzystając z dostępnych na stronie narzędzi możemy błyskawicznie przeglądać tysiące ofert, a także dostosowywać m.in. takie aspekty jak: cena od – do, metraż, czy też liczba pokoi lub pięter. Co więcej, możemy wybrać również to z jakiego rynku pochodzić ma nieruchomość (pierwotny lub wtórny), oraz czy okolica w której znajduje się mieszkanie ma być głośnym centrum, czy cichymi przedmieściami.

Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru nieruchomości?

O ile podczas przeglądania ofert w internecie możemy dowiedzieć się o mieszkaniu sporo, tak pewne rzeczy mogą niestety wychodzić na jaw dopiero po ich zakupie. Tym bardziej ważne jest, aby podczas pierwszych oględzin zwrócić uwagę na pozornie nieistotne szczegóły, takie jak usterki sprzętów AGD, pęknięcia na ścianach, czy też stan techniczny mebli. Dzięki temu właściciel mieszkania w przypadku jego wynajmu nie będzie mógł nam w przyszłości zarzucić, iż dana usterka wynikła z naszej winy. Zauważenie takiej wady technicznej może być również polem do negocjacji odnośnie ceny nieruchomości.

Należy również wypytać właściciela o to czy mieszkanie nie posiada jakichkolwiek zaległości w opłatach czynszu lub mediów oraz jak wyglądać będzie sytuacja z opłacaniem naszych przyszłych rachunków. W przypadku kiedy osoba sprzedająca odmówi nam lub odłoży w czasie ujawnienie takowych informacji – momentalnie powinna zapalić nam się czerwona lampka sugerująca zrezygnowanie z danej oferty.

Dobrym pomysłem będzie również przejście się po najbliższej okolicy oraz podpytanie właściciela odnośnie sytuacji z sąsiadami. Może się bowiem okazać, iż po zakupie mieszkania nasi sąsiedzi będą skutecznie uprzykrzać nam życie – organizując codzienne imprezy lub w drugą stronę, informując służby porządkowe o zakłócaniu ciszy nocnej przy każdym, nawet najmniejszym stąpnięciu. 

Related posts

Leave a Comment