Kupujesz projekt domu – sprawdź, co to są domy pasywne?

Kupujesz projekt domu - sprawdź, co to są domy pasywne

Stale rosnące ceny gazu, węgla i energii elektrycznej skłaniają coraz większą liczbę inwestorów do budowy domów pasywnych. Takie obiekty są wyjątkowo energooszczędne podczas bieżącej eksploatacji, skutecznie zapobiegając ucieczce ciepła, a zarazem pozyskując je z odnawialnych źródeł. Jeżeli więc zależy nam na maksymalnym obniżeniu rachunków, weźmy pod uwagę projekty domów pasywnych. Co charakteryzuje te budynki oraz czym wyróżniają się one na tle domów tradycyjnych i energooszczędnych?

Dom pasywny – co to takiego?

Dom pasywny to obiekt o zminimalizowanym zapotrzebowaniu na energię, niezbędną do ogrzewania wnętrz, przygotowania ciepłej wody użytkowej czy funkcjonowania sprzętów zasilanych prądem. Jest ono około ośmiokrotnie mniejsze od zapotrzebowania tradycyjnych domów, kształtując się na poziomie poniżej 15 kWh/(m²/rok). Domy o pasywnym charakterze są wyjątkowo szczelne i skutecznie zaizolowane termicznie, minimalizując straty ciepła. Wyróżnia je brak mostków termicznych oraz znaczące zmniejszenie lub wręcz wyeliminowanie konieczności ogrzewania za pomocą wybranego źródła ciepła. Dodatkowo obiekty pasywne pozyskują energię z odnawialnych źródeł. Wykorzystują także promienie słoneczne do dogrzewania i rozjaśniania wnętrz, a w konsekwencji – umożliwiają obniżenie rachunków za prąd i ogrzewanie.

Najważniejsze cechy domu pasywnego

Projekty domów nowoczesnych pasywnych są opracowane w taki sposób, by ogrzewać pomieszczenia w strefie dziennej światłem słonecznym. Obecna w nich kuchnia, jadalnia i salon są skierowane na południe oraz wyposażone w obszerne przeszklenia o niskiej przewodności cieplnej, które umożliwiają osiągnięcie pasywnych zysków solarnych. Strona północna takiego budynku posiada natomiast zminimalizowaną liczbę okien o ograniczonych rozmiarach, które ograniczają straty ciepła. Ponadto od północy lokalizowane są sypialnie oraz część gospodarczą, które nie wymagają aż tak mocnego oświetlenia i ogrzewania, jak część dzienna obiektu. Domy pasywne są także wyposażone w wentylację mechaniczną z rekuperacją, która pozwala na dodatkowo odzysk ciepła i doskonałą jakość powietrza bez potrzeby wietrzenia.

Dom pasywny, energooszczędny i tradycyjny – różnice

Przeglądając projekty domów nowoczesnych zastanawiacie się, czym różni się obiekt pasywny od energooszczędnego i tradycyjnego? Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest zapotrzebowanie na ciepło. W obiekcie pasywnym plasuje się ono na poziomie poniżej 15 kWh/(m²/rok), w energooszczędnym – 40 kWh/(m²/rok), natomiast w tradycyjnym – 120 kWh/(m²/rok). Projekty domów pasywnych i energooszczędnych cechują się prostą, kompaktową bryłą pozbawioną architektonicznych ozdobników – których nie brakuje w obiektach o standardowym charakterze. Domy energooszczędne bazują na odnawialnych źródłach energii, a pasywne niekiedy całkowicie rezygnują z systemów grzewczych. Jest to spowodowane faktem, iż ich solidna izolacja termiczna pozwala podtrzymać optymalną temperaturę we wnętrzach bez konieczności korzystania z ogrzewania.

Jeżeli chcemy znacząco ograniczyć koszty utrzymania budynku, zwróćmy uwagę na projekty domów nowoczesnych o pasywnym charakterze. Choć są one droższe na etapie budowy, w późniejszym czasie umożliwiają szybki zwrot poniesionych nakładów. Domy pasywne będą doskonałą propozycją dla zwolenników ekonomii i ekologii oraz miłośników minimalistycznych form. Jeśli jednak wolimy bardziej ozdobne budynki, a wyższe kwoty rachunków nie są dla nas problemem – zdecydujmy się na projekty domów o tradycyjnym charakterze.

Zdjęcie: Projekt M214a – Promień światła – wariant I z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska

Artykuł sponsorowany: Projekt domu od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl

Related posts

Leave a Comment