Jak i kiedy impregnować kostkę brukową? Poradnik

Jak i kiedy impregnować kostkę brukową Poradnik

Kostka brukowa jest powszechnie wykorzystywana do tworzenia chodników czy podjazdów na prywatnych posesjach. Aby cechowała się ona doskonałym wyglądem przez dłuższy czas, konieczne jest jej zaimpregnowanie. Jak i kiedy należy to zrobić?

Czy każdą kostkę trzeba impregnować?

Impregnacja kostki brukowej nie jest konieczna w każdym przypadku. Czasami produkty tego typu są już fabrycznie zabezpieczone przez producenta. Wówczas wystarczy je tylko ułożyć w docelowym miejscu, co znacznie oszczędza czas. Impregnację można przeprowadzić po kilku latach, gdy zauważysz zwiększoną chłonność, jednak zwykle nie jest to niezbędne.

Kiedy impregnować kostkę brukową?

Impregnat do kostki brukowej to preparat, który można zastosować dopiero po co najmniej miesiącu od wyprodukowania betonowego wyrobu. W tym czasie kostka zyska odpowiednią wytrzymałość. Zdarza się jednak, że producenci zalecają impregnowanie po upływie nawet 2 lat. Wynika to z faktu, że w tym czasie na powierzchni kostki brukowej mogą pojawiać się wykwity. Po ich pokryciu impregnatem nie będzie już można usunąć takich zmian, co wpłynie bezpośrednio na wygląd podjazdu czy chodnika.

Jak impregnować kostkę brukową?

Impregnacja kostki wymaga uprzedniego oczyszczenia całej powierzchni. Najlepiej zrobić to z wykorzystaniem specjalnych myjek ciśnieniowych. Po wyschnięciu warto zamieść pozostałości brudu, w tym także osadzający się kurz. W innym przypadku przyklei się on do impregnatu i pozostanie w nim przez co najmniej kilka kolejnych lat.

Odpowiednio przygotowaną powierzchnię można zacząć malować. Doskonale sprawdzi się wałek z długim włosiem lub specjalny opryskiwacz ciśnieniowy. Do każdego środka do impregnacji kostki brukowej jest dołączona instrukcja. Zawiera ona wszystkie informacje o preferowanym sposobie aplikacji, wskazanym przez producenta.

Czym zabezpieczyć kostkę brukową?

Szara kostka brukowa

Kostka brukowa wymaga odpowiedniego zabezpieczenia jeżeli ma posłużyć przez wiele lat. 

Jeśli zastanawiasz się, czym impregnować kostkę brukową, doskonałym wyborem będzie udanie się do sklepu z farbami do różnych powierzchni. W takich miejscach specjaliści doradzą, jaki preparat sprawdzi się najlepiej. Obecnie niezbędne impregnaty do kostki brukowej można kupić również online, uprzednio zapoznając się z ich właściwościami.

Na rynku istnieją impregnaty na bazie wody, silikonów i butanolu. Pierwszy wariant jest dość tani, ale jednocześnie nietrwały. Wytrzyma w odpowiednim stanie przez około rok. Lepiej wybierać impregnaty na bazie silikonów i butanolu, a także polimerów. Ostatni wariant jest zdecydowanie najdroższy, ale najdłużej zachowuje swoje właściwości – mówi specjalista z firmy Polifarb-Łódź.

Dlaczego warto impregnować kostkę brukową?

Preparat do impregnacji kostki pozwala na zabezpieczenie powierzchni przed działaniem czynników zewnętrznych. Beton sam w sobie jest bardzo odporny m.in. na wilgoć, jednak dodatkowa powłoka jeszcze lepiej ogranicza jego chłonność. W ten sposób można łatwiej zachować kostkę w czystości. Impregnowanie bruku jest więc popularną praktyką zwłaszcza w przypadku podjazdów i parkingów, gdzie mogą zdarzyć się wycieki paliwa lub oleju. Wówczas nie będzie ona wchłaniać takich środków i na dłużej zachowa swój odpowiedni wygląd. Trwałość impregnacji zależy przede wszystkim od wybranego preparatu do konserwacji brukowej.

Related posts

Leave a Comment