Rośliny upiększające ogrodzenie

Rośliny upiększające ogrodzenie

O wyglądzie ogrodzenia decyduje nie tylko materiał, z którego został wykonany i wzór, ale także obecność zieleni. Przy ogrodzeniu jest miejsce dla wielu typów roślin, które dodają uroku posesji i okolicy. Znakomicie sprawdzają się pnącza, krzewy i gatunki drzew, z których można uformować żywopłot.

Sadzenie roślin przy ogrodzeniu

Estetyczne i zadbane ogrodzenie to wizytówka posesji. Zimozielone krzewy,  pnącza, rośliny z kolcami to najpopularniejsze grupy roślin wykorzystywane jako ozdoba ogrodzenia. W celu upiększenia ogrodzenia rośliny można posadzić pod i na ogrodzeniu. Teren zaraz przy ogrodzeniu jest znakomitym miejscem do sadzenia roślin, pod warunkiem, że nie przebiega tam żadna instalacja. Przy ogrodzeniu najlepiej jest siać /sadzić rośliny co najmniej 20 cm.  Zanim przy ogrodzeniu posadzi się rośliny, należy przygotować podłoże, czyli pozbawić je chwastów, resztek materiałów budowlanych i innych śmieci oraz dostosować glebę do potrzeb roślin szadzonych przy ogrodzeniu. Teren przy ogrodzeniu ma zazwyczaj słabszą glebę , jest narażony na zanieczyszczenia i znakowanie przez psy. Dobór roślin sadzonych przy ogrodzeniu ma kluczowe znaczenie dla przyjęcia się tych roślin i pełnienia przez nie funkcji ochronno-estetycznej.

Najlepsze rośliny do sadzenia przy płocie

Jednym z kryteriów dobru roślin do sadzenia przy płocie jest rodzaj instalacji nawadniającej i jej zasięg oraz odległość ogrodzenia od budynków. Dobrym pomysłem jest sadzenie pnączy, np.:   wilec, nasturcja, fasola wielokwiatowa, groszek pachnący, dynia ozdobna, powojnik, chmiel japoński.  Wymienione roślin wypuszczają pędy, którymi otaczają siatkę lub mur, mogą nawet „przedostać się” na drugą stronę i ozdobić posesję od ulicy.  Kolejnymi idealnymi roślinami do sadzenia przy ogrodzeniu są: winogrono, bluszcz, rdest, winobluszcz, glicynia.

Żywopłot – popularna dekoracja ogrodzenia

Żywopłot jest popularną formacją rośliną sadzoną w granicach posesji. Świetnie wygląda, utrudnia przedostawanie się intruzów na posesje i można z niego formować piękne kształty. Na żywopłot najchętniej wybierane są rośliny: dzika róża, głóg, klon polny, bukszpan,karagana syberyjska , ognik szkarłatny  lipa drobnolistna irga błyszcząca, ałycza oraz iglaki:  żywotnik, świerk, jałowiec, cis pośredni, sosna czarna, kosodrzewina.  Roślinami sadzonymi przy ogrodzeniach ażurowych powinny być rośliny pnące owijające się wokół podpory, np.: wiciokrzewy, powojniki. Jeżeli ogrodzenie jest gładkie, to znakomitym wyborem będą:  winobluszcz pięciolistkowy lub hortensja pnąca, które pną się po murach.

Znaczenie roślin sadzonych przy ogrodzeniach

Rośliny oplatające ogrodzenia mają poprawiają estetykę posesji, a nieraz całej okolicy, osłaniają właścicieli przed wzrokiem sąsiadów, zapewniają odrobinę prywatności, są ciekawym uzupełnieniem działki.

Rośliny sadzone przy ogrodzeniu tłumią hałas. Przy ogrodzeniu najlepiej sprawdzają się rośliny, które nie wymagają zbyt dużej ilości zabiegów pielęgnacyjnych, a wyglądają dekoracyjnie przez cały rok.

Related posts

Leave a Comment