Utrzymanie instalacji wodno-kanalizacyjnej w dobrym stanie to warunek jej prawidłowego i w miarę bezawaryjnego funkcjonowania. Konieczne jest prowadzenie co jakiś czas prac remontowych i konserwatorskich, a nawet w wyjątkowych sytuacjach wymiana całego pionu wodnego. W przypadku nieruchomości wspólnej, np.: bloku mieszkalnego, biur, itp. w razie awarii wodno-kanalizacyjnej każdy z użytkowników może wezwać pogotowie wodno-kanalizacyjne.
We wspólnym interesie
Prawidłowe działanie instalacji wodno- kanalizacyjnej leży we wspólnym interesie wszystkich użytkowników. Instalacja stanowi element współwłasności przymusowej. W razie awarii wspólnego pionu, właściciele lokali mieszkalnych/użytkowych muszą wpuścić ekipę remontową pogotowia wodno-kanalizacyjnego w celu dokonania działań w obrębie wspólnej nieruchomości, np.: wymiany pionu wodnego. Nie oznacza to, że ekipa remontowa może skuć nowe kafelki bez rekompensaty. Przepisy nakazują spółdzielniom doprowadzenie lokalu po remoncie do stanu pierwotnego. Dlatego osoby, które doznały strat w wyniku wymiany pionu wodnego, powinny dochodzić swoich praw. Nawet w razie nagłej interwencji pogotowia wodno-kanalizacyjnego przeprowadzenie napraw nie może godzić w interesy użytkowników lokalu, ani skutkować pogorszeniem stanu technicznego i właściwości użytkowych.
Brzydki zapach z kanalizacji
Problemy z kanalizacją mogą spotkać każdego. Pierwszymi sygnałami, że dzieje się coś niedobrego jest powolne spływanie wody z rur oraz nieprzyjemny zapach, który unosi się w łazience. W wypadku zatkania rur powstaje dość spory problem, ponieważ ścieki, zamiast odpływać cofają się do wnętrza domu, co powoduje nie tylko brzydki zapach, ale także niebezpieczeństwo zalania pomieszczenia. Samodzielne próby usunięcia awarii za pomocą ogólnodostępnych środków, zwykle kończą się niepowodzeniem i konieczne jest wezwanie pogotowia wodno-kanalizacyjnego, które udrożni kanalizację.
Przyczyny zatorów kanalizacji
Najczęściej przyczyną zatorów kanalizacji jest nieprawidłowe położenie rur kanalizacyjnych. Prawidłowo ułożone rury powinny mieć odpowiedni spad i muszą być prowadzone krótkimi, prostymi odcinkami z minimalną ilością załamań. Na załamaniach powstają zatory. Kolejnym problemem jest przymarzanie rur zimą, dlatego też najwięcej awarii zdarza się w miesiącach od listopada do marca. W tym czasie pogotowie wodno-kanalizacyjne ma bardzo dużo pracy. Następnym problemem jest zbyt mała średnica rur, co też powoduje zatory. Na łączeniach może się zablokować przepływ różnych odpadów, co też jest przyczyną zatkania. Zatory powstają najczęściej w rurach prowadzących odpływ z sedesu, zlewu i zmywarek.
Do rur kanalizacyjnych dostają się włosy, tłuszcze i inne elementy, które mogą doprowadzić do ich zatkania. Samodzielne majsterkowanie przy rurach nie jest dobrym pomysłem. Nieumiejętnym działaniem można spowodować jeszcze więcej szkód. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wezwanie pogotowia wodno-kanalizacyjnego.
Więcej na: https://pogotowiewodociagowe.pl/